UFRS'de ertelenmiş vergi uygulamaları ve ertelenmiş vergilerin finansal tablolara yansıtılması
The deferred tax applications and deferred taxes in financial statments according to international accounting standards
  1. Tez No: 302989
  2. Yazar: PINAR BOZDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ARACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada ertelenmiş vergi uygulaması anlatılmış, ülkemizdeki mevcut durum incelenmiş, uygulaması konusunda bilgiler verilmiş ve finansal analizdeki önemi açıklanmaya çalışılmıştır.?Ertelenmiş vergi? kavramı Türkiye'deki daha önceki muhasebe uygulamalarında yer almayan, karmaşık olarak nitelendirilebilecek bir kavramdır. 2004 yılında Avrupa Birliği üyesi ülkelerde yapılan bir araştırmada, UMS uygulamalarına ilk geçişte muhasebe kadrolarının en zor adapte olduğu standart ertelenmiş vergi kavramının işlendiği UMS 12 olarak belirlenmiştir.Ertelenmiş vergiyi doğru biçimde anlatabilmek için, öncelikle muhasebe kârı ve vergiye tabi kâr kavramları açıklanmıştır. Sonrasında sürekli ve geçici farkların tanımı yapılmıştır.Sürekli farklar, mali kar ile ticari kar arasında, yürürlükte bulunan vergi mevzuatının etkisiyle ortaya çıkan ve diğer dönemlerde ortadan kalkmayan farklardır. Sürekli farklara, kanunen kabul edilmeyen giderler ve vergiye tabi olmayan gelirleri örnek verebiliriz. Geçici farklar ise, gelir ve giderlerin doğma zamanı ile vergi mevzuatına göre tanınma zamanları farklı olduğu durumlarda ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde muhasebe uygulamalarında, ticari ve mali karın hesabında, vergiden istisna edilmiş gelirler ve kanunen kabul edilmeyen giderlerin neden olduğu sürekli farklar dikkate alınmakta ancak dönemsellik ilkesi gereğince ortaya çıkan geçici farların vergi etkisi dikkate alınmamaktadır.Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de muhasebe kuralları ile vergi kuralları arasındaki ilişkiyi incelemek ve UFRS'ye uyumlaştırılmasını anlatmaktır.
Özet (Çeviri)
At this study, we tried to explain deferred taxes practice and observe the present time situation in our country. We gave information about the practice and figured out how important in the financial analysis. The topic of ?deferred tax? is a new and complex subject, given the previous accounting standards in Turkey. In a research made among the European Union members, International Accounting Standard No.12 ? the standard dealing with deferred taxes ? has been named as the hardest standard for accounting staff to adapt. In order to describe deferred taxes correctly, firstly we gave the definition of pre-tax profit that ise presented in financial statements calculated to the accounting system and taxable profit calculated as per the tax legislation. And then we defined temporary and permanent differences. Permanent differences originate from the differences in the calculations of accounting profit and taxable profit due to tax legislation in force, and will not be removed in other periods. Non-allowable charges or non-taxable incomes are examples of permanent differences. Temproray differeneces arise when there is diffrences between the occure time of incomes and expenses and their recognition time as per the tax legislation. Evaluating operational and financial profits in accounting applications in Turkey, permanent differences which are caused by tax exempted revenues and expenses are taken into cosideration while the tax effects of temporary differences are ignored as a resuult of seasonality. This aim of this paper is to analyse the elations between accounting rules and tax rules in Turkey and also harmonization to explain of International Accounting Standards (UFRS).