Kaş-Antalya deniz koruma planlamasında karar destek sistemleri kullanarak biyoçeşitlilik araştırması
Marine biological diversity assessment for marine conservation planning in Antalya-Kaş using decision support systems
  1. Tez No: 302993
  2. Yazar: VOLKAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM GAZİOĞLU, YRD. DOÇ. DR. MEHMET BAKİ YOKEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizel Çevre Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Tez çalışması kapsamında, güncel karar destek araçları kullanılarak deniz koruma alanlarının tespiti için gerekli olan envanter çalışması ile kıyı yönetim planının oluşturulmasında önemli yer tutan denizel ekosistemdeki hassas noktaların belirlenmesi amaçlanmıştır.Ülkemiz için önemli olan kıyı alanlarının korunmasında tespit edilmesi gereken hassas bölgelerin belirlenmesi ve bu bölgelerin karar destek sistemleri ile dağılımlarının tespiti çalışmanın ana hedefini oluşturmaktadır. Bölgelerin belirlenmesinde sahada yaşayan türlerin tespiti ve dağılımı önemli bir yer tutmaktadır. Bu kapsamda tez araştırmasında birkaç adımda hedefe ulaşmak amaçlanmıştır. Öncelikli olarak sahada yapılacak biyoçeşitlilik çalışması ile envanter çıkarılmış, ardından coğrafi bilgi sistemleri ile koruma planlaması için gerekli türlerin dağılımı tespit edilmiştir. Tür dağılım haritalarının çıkarılmasının ve ekosisteme etkilerin tespitinin ardından karar destek sistemleri kullanılarak bir plan oluşturulmuştur. Bu bağlamda:1-Sürdürülebilir Biyoçeşitlilik çalışmalarının oluşturulması,2-Gelişmiş Karar Destek Sistemleri ile ekolojik veriler kullanılarak, kıyı alanlarında hassas noktaların belirlenmesi,3-Kıyı alanlarında envanter çalışması gerçekleştirilerek o bölgede uzun vadede izleme çalışmalarına imkan verecek haritalama çalışmalarının yapılabilmesine olanak sağlamak,4-Deniz Koruma Alanları'nın tespiti için gerekli olan altyapının oluşturulması,5-Kıyı Yönetim Planının oluşturulmasında önemli yer tutan denizel ekosistemin korunması konusunda izlenecek politikaların belirlenmesi öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to utilize current decision support systems in inventory study which is necessary for determination of marine protected areas and determination of sensitive spots in marine ecosystem which have the crucial importance in formation of coastal zone management plans.In order to establish the important marine protected areas for our country, determination of the necessary sensitive spots and establishment of distribution of these spots by decision support systems is the main target of the Project. In determination of the areas, identification and distribution of the species in the region has an important place. In the scope of this thesis research, the purpose is to get to the target in several steps. First of all, the inventory will be determined by a biodiversity study in the region and then distribution of the species will be determined by geographical information system as a second step. After having the charts of species distribution, impacts and determining the spread areas, a plan is developed utilizing decision support systems. In this context, the following items are foreseen:1-Establishment of Sustainable Biological Diversity Studies,2-Determination of sensitive spots in the coastal zones by using Advanced Decision Support Systems and ecological data,3-To provide resources for mapping studies which enables long-term monitoring of the region by performing inventory study in the coastal zones.4-Establishment of necessary infrastructure for determining Marine Protected Areas,5-Determination of the policies in the subject of marine ecosystem protection, which is of importance in the establishment of Coastal Zone Management Plan.