Kentsel atıksuların arıtmayla geri kazanımı Kaş örneği
Reuse of treated domestic wastewater: Kaş case study
  1. Tez No: 679223
  2. Yazar: HAKAN AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Kıyısal su alanları şehirleşme, artan nüfus ve çeşitli turizm faaliyetleri sonucunda su kirliliği sorunları yaşamaktadırlar. Deniz kenarlarında bulunan yerleşim yerlerinin evsel atıksuları çoğunlukla arıtıldıktan sonra denize deşarj edilmektedir. Bu çalışmada arıtma sonrasında atıksuların kıyısal sulara deşarjı yerine tekrar kullanımlarının gerekliliği incelenmiştir. Uygulama alanı olarak Türkiye'nin Batı Akdeniz Havzasında yer alan ve kıyı turizmi açısından önemli bir konuma sahip olan Antalya'nın Kaş İlçesi seçilmiştir. İlçede yer alan atık su arıtma tesisi, turizm açısından çok değerli olan Çukurbağ Yarımadası'nda yer almaktadır. İlçenin turizm potansiyeli düşünüldüğünde, atık su arıtma tesisinde gelecekte yapılması muhtemel kapasite artışları, arazinin dar bir topografyaya sahip olması nedeniyle olumsuz sonuçlanacaktır. Arıtılan Kaş İlçesi evsel atıksuları, bir deniz deşarjı sistemi ile Kaş Körfezi kıyısal sularına bırakılmaktadır. Kaş Körfezi kıyısal sularında taşınım süreçlerinin anlaşılması için rüzgar iklimi, dalga iklimi ve akıntı iklimi HYDROTAM-3D sayısal modeli kullanılarak incelenmiş ve denize bırakılan kirleticilerin uzak alan dağılımları modellenmiştir. Modelleme çalışmaları kirlilik bulutunun Körfez içinde su kalitesi problemlerine yol açabileceğini göstermiştir. Bölgede yer alan tarım arazilerinin varlığı atıksuyun yeniden kullanımının gerekliliğini artırmaktadır. Modelleme çalışmalarına dayanılarak, atık su arıtma tesisinin Çukurbağ Yarımadası'ndan kaldırılması ve ileri biyolojik arıtma yöntemleri kullanılarak yeniden tasarlanması önerilmektedir. İleri arıtmayla arıtılan atık suların tarımsal sulama ya da kentsel sulama amaçlı olarak yeniden kullanılması sağlanmalıdır. Tüm benzer kıyı kentlerimiz için denize deşarj edilen arıtılmış atıksuların yeniden kullanımları, suyun sürdürülebilir yönetim planlarına dahil edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Coastal waters face with pollution problems due to urbanization, increasing population and various tourism activities. Domestic wastewaters of settlements located on the seaside are mostly discharged into the sea environment after the treatment. In this study, the necessity of reuse of wastewaters instead of dicharging them into the coastal waters after the treament has been investigated. Kaş District of Antalya located in the Western Mediterranean Basin of Turkey that is valuable location regarding coastal tourism has been chosen as the case study area. The wastewater treatment plant in the district is located in Çukurbağ Peninsula, which is very valuable for tourism activities. Considering the tourism potential of the district, possible future capacity increases in the wastewater treatment plant will not be possible due to the narrow topography of the land. The treated Kaş domestic wastewaters are discharged to the coastal waters of Kaş Bay by a sea outfall system. In order to understand the transport processes in the coastal waters of Kaş Bay, wind climate, wave climate and current climate have been analyzed using the HYDROTAM-3D numerical model and the far-field dilutions of pollutants discharged into the sea have been modeled. Modeling studies have shown that the pollution cloud can lead to water quality problems within the Bay in near future. The existence of agricultural lands in the region increases the importance of the reuse. Based on modeling studies, it is suggested that the waste water treatment plant be removed from Çukurbağ Peninsula and redesigned using advanced biological treatment methods. It should be ensured that wastewater treated with advanced treatment is reused for agricultural irrigation or urban irrigation. For all similar coastal cities in Turkey, reuse of treated wastewaters discharged into the sea should be included in the sustainable water management plans.