Hz. Peygamber'in hayatını konu alan çocuk kitaplarındaki tarihî bilgilerin değerlendirilmesi
The evaluation of historical information of juvenile books about the Prophet's life
- Tez No: 303002
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜP BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Din, Tarih, Biography, Religion, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
İslâm tarihi boyunca Müslümanlar, peygamberin hayatını öğrenmeye rağbet göstermiştir. Bundan dolayı çocuklar için de Hz. Peygamber'in hayatını anlatan pek çok kitap yazılmıştır. Çalışmamızda, 5-12 yaş arası çocuklar için Cumhuriyet sonrasında yayımlanan siyer konulu 28 çocuk kitabı incelenmiştir. Çocuk kitaplarını daha iyi inceleyebilmek için çocuk edebiyatı ve gelişim psikolojisi verilerinden de yararlanılmıştır. Çalışmamızda Hz. Peygamber'in hayatını konu alan çocuk kitaplarındaki tarihî bilgiler dönemlere ayrılarak incelenmiştir. Araştırmamız sonucu bu kitaplardaki tarihî bilgilerin ilk siyer kaynaklarıyla genel olarak paralellik arz ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
During the whole history of Islam Muslims have lionized learning the Prophet's life.There are many juvenile books written about the life of the Prophet for children. In our work, twenty-eight juvenile siyer books that had been published in post-republic period have been analyzed. It is benefited from children's literature and development psychology data in order to understand juvenile books better. In our work, the books for children about The Prophet's life are examined being divided into partitions. As a result of our investigation, it is seen that the historical information in these books is parallel to the first siyer sources.