Evlilik programlarında hegemonik erkekliğin inşası, temsili ve ataerkil söylem
The construction and representation of hegemonic masculinity and patriarchal discourse in marriage type reality shows
- Tez No: 303003
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA YAŞIN DÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada, Türkiye televizyonlarında son yıllarda oldukça popüler olan evlendirme programlarında sergilenen erkeklik temsili ve inşasıyla birlikte baskın olarak kullanılan ataerkil söylem incelenmiştir. Araştırmanın çıkış noktası, etkili bir iletişim aracı olan medyada hegemonik erkekliğin ve ataerkilliğin ne şekilde temsil ve inşa edildiği sorusudur.Çalışmanın veri kaynağını 2008 yılından beri yayınlanan Su Gibi adlı evlendirme programı oluşturmaktadır. Söz konusu program bir hafta boyunca kaydedilmiş, ardından konuşmalar metne dökülerek bir nitel veri analizi programı aracılığıyla incelenmiş, profeminist bir yaklaşımla eleştirel söylem analizine tabi tutulmuştur.Özellikle toplumsal güç dengesizliklerine ve iktidar ilişkilerine odaklanan eleştirel söylem analizi aracılığıyla program boyunca kadın ve erkek sunucu, aktif ve yarı?aktif katılımcılar tarafından tutarlı bir şekilde sergilenen ataerkil söylem ve bu söylem aracılığıyla inşa ve temsil eden erkekliğe ilişkin yorumlarda bulunulmuştur. Bu söyleme karşı çıkma amacıyla kullanılan araç dahi ataerkil söylem olmaktadır.Çalışmanın sonucunda, istisnaların bulunmasına karşın hegemonik erkekliğin ve ataerkil söylemin sunumunda bütün katılımcılar arasında bir uzlaşı olduğu ve program çerçevesinde tanımlanan ?ideal/evlenilecek erkek?in büyük ölçüde Türkiye için geçerli olan hegemonik erkeklik normlarıyla örtüştüğü sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, an analysis is conducted to reveal the representation and construction of hegemonic masculinity through patriarchal discourse in a marriage? type reality show which has been growing more popular since 2008. The starting point of the research is the question of how hegemonic masculinity and patriarchy are represented and constructed through media.Data source of the research is the show titled Su Gibi, which has been aired on a national TV channel since 2008. The show is recorded for a whole week. Afterwards it is transcribed and analysed via a qualitative data analysis programme through a pro?feminist perspective using critical discourse analysis.The patriarchal discourse consistently used and reproduced by female and male, active and semi?active participants of the show was analysed through critical discourse analysis, which focuses primarily on social power relations and imbalances in these relations. It is revealed that even the tool to reject the patriarchal discourse is just a lower level of the same patriarchal discourse.At the end of the analysis procedure, even though there exists some exceptions, a consensus on the presentation of hegemonic masculinity and patriarchal discourse is revealed. Another result acquired through the analysis is that consistent with the literature, the ideal male marriage partner and hegemonic masculinity norms in Turkey are parallel.