Küreselleşme sürecinde işçilerin direnme ve hayatta kalma stratejileri: Denizli tekstil işçileri örneği
Resistance and survival strategies of workers in the process of globalization: The example of textile workers in Denizli
- Tez No: 303001
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ERBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 350
Özet
Küreselleşme sürecinde yerel bir sanayi odağı olan Denizli tekstil sektöründeki işçilerin geliştirdikleri direniş ve hayatta kalma stratejileri Tezin konusunu oluşturmaktadır. Tez, örneklemin sınuırlılığın içinde işçilerin geliştirdikleri direniş ve hayatta kalma stratejilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Tezin diğer bir amacı da bu stratejilerin formel ve enformel işçiler arasında farklılık gösterip göstermediğidir. Bu amaçlar doğrultusunda yöntemsel olarak işçilerin direniş ve hayatta kalma stratejilerinin arka planı incelenmiştir. Sonrasında 45 işçi, 1 fabrika sahibi, 1 genel müdür, 2 tane bölüm müdürü, 2 tane şef, 1 ustabaşı, 3 tane fason atölye sahibi ile derinlemesine görüşme yapılmıştır. Tez sürecinde işçiler arasında kollektif direniş stratejileri azalırken, enformel direniş stratejilerinin giderek yaygınlaştığı bulgusuna ulaşılmıştır. Tezin diğer önemli bir bulgusu ise formel ve enformel işçilerin direniş stratejileri bakımından farklılık gösterdiğidir.
Özet (Çeviri)
Resistance and survival strategies are developed by textile workers in Denizli which is the focus of a local industry is the subtejct of thethesis.Thesis, intend to put forward resistance and survival strategies developed by the workers within the limitations of the sample. Another objective of this thesis also is shown that these strategies differ between the formal and informal workers. Methodologically, the background of the workers? resistance and survival strategies are examined for these purposes. And then, 45-worker, a factory owner, 1 general manager, 2 department manager of units, 2 chef, 1 foreman, 3 owner of subcontracting workshops were conducted with in-depth interviews. Collective strategies of resistance among workers decreased and informal resistance strategies icreasingly widespread were found during the study.Thestrategies of resistance of formalworkesdifferfromthestrategies of resistance of informalworkes is theanotherimportantfinding of thisthesis.