Çocukların cinsel istismarı suçu
The offence of sexual abusement of children
  1. Tez No: 303004
  2. Yazar: BİLGEHAN SAVAŞCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEVRİM GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Hukuki, tıbbi, sosyal yönden önemli bir sorun olan çocukların cinsel istismarı; 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun kişilere karşı suçlar kısmında, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar bölümünün 103. maddesinde ?Çocukların Cinsel İstismarı? başlığı altında suç olarak kabul edilmiştir.Çocukların cinsel istismarı suçu ile korunmakta olan hukuki değer mağdur çocuğun yararı, cinsel özgürlüğü, beden ve ruh bütünlüğüdür.Suçun maddi unsurunu oluşturan davranış suçun basit hali bakımından çocuğun cinsel davranışlarla istismar edilmesi, nitelikli hali için ise cinsel istismarın vücuda organ ya da sair bir cisim sokma suretiyle işlenmesidir.Suçun manevi unsuru kasttır. Failin, mağdura karşı cinsel amaçlı veya cinsel arzuları tatmine yönelik cinsel davranışları gerçekleştirmesi suçun oluşumu için yeterlidir. Suçun nitelikli hali bakımından kastın kapsamını failin vücuda organ ya da sair bir cisim soktuğunu bilmesi ve istemesi oluşturmaktadır. Ayrıca cinsel duygularını tatmin amacıyla eylemi gerçekleştirmiş olması aranmamaktadır.Cinsel istismarın üstsoy, ikinci veya üçüncü derecede kan hısmı, üvey baba, evlat edinen, vasi, eğitici, öğretici, bakıcı, sağlık hizmeti veren veya koruma ve gözetim yükümlülüğü bulunan diğer kişiler tarafından ya da hizmet ilişkisinin sağladığı nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle veya birden fazla kişi tarafından birlikte gerçekleştirilmesi halleri cezayı artıran nitelikli haller olarak kabul edilmiştir. Suç sonucunda mağdurun beden ve ruh sağlığının bozulması ile bitkisel hayata girmesi ya da ölmesi suçun neticesi sebebiyle ağırlaşmış halleridir.Suçun soruşturulması ve kovuşturulması resen olup, yargılamayı yapacak görevli mahkeme suçun temel biçimi için asliye ceza, nitelikli halleri için ise ağır ceza mahkemesidir.
Özet (Çeviri)
The sexual abusement of children is being legal medical and social aspect is important problem recognized as a crime Article 103 in Turkish Penal Code No 5237 under the sixth section ?offences against sexual immunity ? of the second chapter ? Crimes Against Individuals?.The legal value protected with this offence is benefit, sexual freedom and physical and mental integrity of the victim.Action is the material element of crime is abuse a child with sexual behaviour for the simple form and is performance of sexual abuse by inserting an organ or instrument into a body is for sufficient form of the offence.Moral element of crime is intention. Perpetrator shall practice behaviour with sexual purpose or act for satisfy sexual desire. Scope of the intention for sufficient form of crime is to know and to want of perpetrator inserting an organ or instrument into a body. It is not necessary act for satisfy sexual desire.In case of performance of sexual abuse by antecedents, second or third degree blood relations, step father, guardian, educator, trainer, nurse and other persons rendering health services and responsible from protection and observation of the child, or by undue influence based on public office are sufficient cases. Aggravated as a result of injurious consequences of crime are in case of deterioration of corporal and spiritual health of the victim as a result of offense and in case the offense results with death or vegetal existence of the victim.