Banka iştirakleri ve iştiraklere ilişkin sınırlamalar
Bank partnership shares and restrictions pertaining to partnership shares
  1. Tez No: 303018
  2. Yazar: VAHİD ŞÜKÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ŞENOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Hukuk, Banking, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Cumhuriyetin ilk yıllarında, ülkemizde sermaye birikiminin ve özel sektör fonlarının yetersiz ve sermaye piyasalarının da yeterince gelişmemiş olması nedeniyle, sanayileşme sürecinin gerçekleştirilmesinde tasarruf sahiplerinden toplanan kaynakları elinde bulunduran bankalar önemli görevler üstlenmiştir. Devlet, kamu bankaları aracılığıyla ekonomi alanında doğrudan yatırımlarda bulunmanın yanı sıra, vergi ve bankacılık alanında sağladığı çeşitli teşviklerle özel sektör bankalarını da ticaret ve sanayi alanında yatırım yapmaya ve iştirakte bulunmaya yönlendirmiştir.1980'li yıllardan itibaren liberalleşme ve serbestleşme yönünde politikaların benimsenmeye başlaması, sanayileşmenin büyük ölçüde sağlanması, küreselleşme sürecinin risk unsurlarını çeşitlendirmesi ve sermaye piyasalarının da gelişmesiyle birlikte, bankacılık sistemindeki mali krizlerin bulaşıcılık ve ekonomiye olan yüksek maliyetleri de göz önünde bulundurularak, bankaların mali sağlamlık ve güvenliğini tehlikeye atmak pahasına ekonomik kalkınmayı sağlamak amacıyla reel sektörde yatırımlara yönlendirilmesi anlayışından vazgeçilmiştir.Bankaların iştirak faaliyetleri nedeniyle karşılaşabilecekleri risklerin bertaraf edilmesi amacıyla, daha katı düzenlemeler yapılması gereği ortaya çıkmış; Avrupa Birliği tarafından kabul edilen düzenlemeler paralelinde, ülkemizde de bankaların özellikle ticaret ve sanayi sektöründeki iştirak yatırımlarına ve iştirakleri ile gerçekleştirdikleri işlemlere ilişkin çeşitli sınırlamalar ve kontrol mekanizmaları öngörülmüş ve söz konusu sınırlamaların ihlali belirli yaptırımlara tabi tutulmuştur.Bu çalışmada, Türk Bankacılık Kanunu'nun iştirak sınırlamalarına ve iştiraklere kullandırılacak kredi sınırlamalarına ilişkin hükümleri ile bu sınırlamaların ihlalinin cezai ve hukuki sonuçlarının incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the early years of Turkish Republic, owing to the inadequacy of capital accumulation and private sector funds and the underdevelopment of capital markets, banks holding funds received from depositors played a significant role in the process of industrialization in the country . In addition to direct investments in real economy through state banks, Goverment led private banks to invest and acquire participation shares in commerce and industry by providing various incentives in banking and taxation.With the adoption of policies towards liberalisation and deregulation as from 1980?s, the realization of industrialization to a large extent, the increase of risk factors as a result of globalization and the development of capital markets, concept of steering banks to invest in real sector at the expence of their financial soundness and safety was abandoned, considering contagiousness and high costs to economy of financial crises in banking system.In oder to mitigate risks incurred by banks because of their investing activities, the need for srticter regulations arose. Thus, various restrictions and control mechanisms were set forth pertaining to bank investments in commerce and industry and to transactions beetween banks and their participating undertakings and certain sanctions were imposed for infringement of these restrictions, in line with regulations adopted by the European Union.The aim of this study is to analyze the provisions of Turkish Banking Law about the restirictions pertaining to partnership shares and loans to be made available to participating undertakings and the legal and criminal consequences of breaching these restrictions.