Anonim ortaklıkta azınlığın özel denetçi atanmasını talep hakkı
Minority shareholders' right to request for the appointment of a private auditor in incorporations
  1. Tez No: 303017
  2. Yazar: BANU ZEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ŞENOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Anonim ortaklıklar, ekonomik ve sosyal hayatı önemli ölçüde etkileyen ticari müesseselerdir.Sermaye çoğunluğuna sahip olan pay sahiplerinin, ortaklığın çıkarları yerine kendi özel çıkarlarını ön planda tutma eğilimi, anonim ortaklıklarda uyuşmazlıkların doğmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle, Türk Ticaret Kanunu'nda azınlık pay sahiplerinin korunması için çeşitli hükümlere yer verilmiştir.Anonim şirkette küçük pay sahiplerinin korunması amacıyla getirilen düzenlemelerden biri de özel denetçi tayin edilmesini talep hakkıdır. Ancak, genel kurul tarafından seçilen denetim kurulunun ihtiyaçları karşılayamaması durumunda devreye giren özel denetçi kurumu, mevcut yasal düzenlemelerdeki eksiklikler nedeniyle küçük pay sahiplerinin haklarını korumakta yetersiz kalmaktadır.Bu çalışmanın amacı, anonim şirkette azınlığın özel denetçi atanması talep hakkı konusunun detaylı bir şekilde incelenerek, Türk Ticaret Kanunu'ndaki eksikliklerin mahkeme kararları ve doktrindeki görüşler ışığında tespit edilmesi ve konu ile ilgili Türk Ticaret Kanunu Tasarısındaki hükümlerin de ele alınarak, denetçi kurumunun daha iyi işler hale getirilebilmesine ilişkin çözüm önerileri sunulmasıdır.
Özet (Çeviri)
Incorporated companies are commercial entities which affect the economic and social life significantly.The tendency to act for their own benefit instead of company interest of the majority shareholders cause disputes in incorparations. Thus, in order to protect the minority shareholders? rights some Articles are laid down in Commercial Code.One of those provisions aimed to protect the minority shareholders rights in incorporations is the right to request for the appointment of a private auditor. However, due to the deficiencies in related legislation, rights of the minority shareholders can not be protected by appointed private auditors properly.The aim of this study is to examine in details, the minority shareholders? right to request fort he appointment of a private auditor in incorporations, to determine the deficiency in the related provision of Commercial Code in light of court decisions and doctrine, to propose solutions taking into consideration the provisions set forth in the Draft Commercial Code regarding the minority shareholders? right to request for the appointment of a private auditor