Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinde yüklenicinin temerrüdü halinde arsa sahibinin sözleşmeden dönme hakkı
The right of revocation of contract of the landowner in the event of contractor in default in contract of construction in return for land share
- Tez No: 303028
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM KIRCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi; yüklenicinin arsa sahibinin arsası üzerinde inşaat yapma taahhüdü karşılığında, arsa sahibinin arsanın belirli veya belirlenebilir paylarının mülkiyetini yükleniciye devrini taahhüt ettiği tam iki tarafa borç yükleyen çift tipli karma bir sözleşmedir.Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi kural olarak ani edimli borç ilişkisi doğurur. Bu sözleşme arsa sahibi açısından taşınmaz devir borcu içerdiğinden sözleşmenin resmi yazılı şekilde yapılması geçerlilik şartıdır. Kural olarak bu şekilde yapılmayan sözleşmeler geçersizdir ancak şekle aykırılığı ileri sürmenin hakkın açıkça kötüye kullanılması niteliğinde olduğu hallerde sözleşme geçerli kabul edilmektedir.Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinde borcun muaccel olmasına rağmen inşaatın tamamlanmamış veya tamamlanmasına karşın teslim edilmemiş olması halinde arsa sahibinin ihtarıyla yüklenici temerrüde düşer. Arsa sahibi, yüklenicinin temerrüdü üzerine BK. md.106-108'de ifade edilen hakları kullanabilecektir. Bu haklardan biri olarak sözleşmeden dönme hakkı kural olarak yükleniciye uygun bir mehil vermek ve mehilden sonra derhal bildirmek suretiyle kullanabilir.Sözleşmeden dönme hakkı, sözleşmeyi geçmişe yönelik ortadan kaldıran bu anlamda tarafları henüz yerine getirilmemiş edimlerden kurtaran ve yerine getirilmiş edimlerin iadesi borcu doğuran bir haktır. Ancak arsa sahibinin bu hakkı kullanmasının hakkaniyete aykırı sonuçlar doğuracağı hallerde arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinin ancak ileriye yönelik sona erebileceği(feshedilebileceği)nin kabulü yerinde olacaktır.Sözleşmenin geçmişe yönelik ortadan kalkması üzerine arsa sahibi, yüklenicinin kusurlu olması halinde sözleşme yapılmasaydı uğramayacak olduğu zararın(menfi zararın) da tazmini yükleniciden talep edebilir.Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmelerinden doğan bütün talepler kural olarak muaccelliyetten itibaren beş yıllık zamanaşımı süresine tabidir. Ancak yüklenicinin temerrüde düşmede kasıtlı veya ağır kusurlu olduğu durumlarda bu taleplere ilişkin zamanaşımı süresi on yıldır.
Özet (Çeviri)
Contract of construction in return for land share (The contract) ; is a binary typed, mixed contract charging obligation to both parties; that landowner subscribes to transfer the ownership of determinate or determinable shares of land, in return for contractor?s commitment for building a construction on land of landowner.In the contract , contractor defaults with notice of land owner in the event of incompleted construction despite of due debt or not delivered despite of being completed. Landowner shall enjoy his rights stated in articles 106-108 of Code of Obligations after default of contractor.Right of revocation of contract, one of these rights, generally can be enjoyed provided that giving appropriate extra fixed time limit and announcing promptly after fixed time limit. Right of revocation of contract is a right which terminates contract retroactively. Correspondingly, this condition release parties from perfomances not done yet and debts in return for performances done before. But, in cases that the land owner enjoy this right carry out results in conflict with equity, for example in conditions large part of the construction is completed, the contract shall be appropriate to accept that can only be revocated/terminated forward.As a rule, all requests arising out of the contract are subject to five years statute of limitation period after being due debt. But in cases that the contractor is intentional or heavy faulty at becoming default, statute of limitation period related to these requests is 10 years.