Travma ve Amerikalılık: Hollywood sinemasında '11 Eylül'
Trauma and American identity: '9/11' in Hollywood cinema
- Tez No: 303032
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR BETÜL ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Psychology, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
II. Dünya Savaşı'yla başlayan ve günümüze değin uzanan tarihsel bir kesit içinde Amerika Birleşik Devletleri'nin tecrübe ettiği belli başlı olayların, travma çalışmalarının sağladığı bilgiler ışığında, toplumda kırılma yaratan ve ortaya çıkardıkları post-travmatik etkiler üzerinden geriye gidilerek varlıkları kanıtlanan travmatik birer olay ele alındıkları bu çalışmanın amacı, travmaların, ait oldukları toplumlarda yarattıkları dönüşümleri incelemek ve bunların kültürel bir ürün olan Hollywood sinemasında nasıl bir temsille karşılık bulduklarını gözlemlemektir. Bu çalışma, travmatik olayların, toplumlarda bıraktıkları izlerin hangi tepkiler, kaygılar ve eğilimlerle kendilerini gösterdiklerini tartışmış; Hollywood sinemasının, toplumun endişelerini, korkularını, arzularını ve travmaya karşı geliştirdikleri savunma mekanizmalarını, travmatik olaylar sonrası yükselen ve diğer türlere göre travmayla daha yakın bir temsil ilişkisi kurabilen gerilim ve korku sineması üzerinden yansıttığı savunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to pinpoint traumatical moments in USA history, starting from the Second World War and following a chronological timeline into the post 9/11 era, in order to trace the post-traumatical effects of those tragic events on the society to register the existence of those traumatic moments in the collective psyche as wounds, which may provide a better understanding toward the fears, anxieties and inclinations of that very community. The foundation of the research lies in the similarity of the trauma response of Hollywood movies and the American society in the wake of such traumatic events: the diverse, multi-layered and complicated realm of the post-traumatic state tends to lie hidden in the image and representation of Hollywood movies, just as it is coded into the repetitive nightmares and tragic dreams of the trauma victim.