Bir sahne fenomeni olarak Huysuz Virjin ve kültürel kaynakları
Huysuz Virjin as a stage phenomenon and it's cultural roots
  1. Tez No: 303033
  2. Yazar: BİLGE GÜLTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELİZ GÜÇBİLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Seyfi Dursunoğlu'nun yarattığı Huysuz Virjin karakteri ve gösterisi, Doğu ve Batı'da halk kültürünün yarattığı mizah bağlamında, geleneksel Türk tiyatrosundan, ortaçağ Avrupa'sının karnaval geleneğine uzanarak, kökleri bakımından incelenmiştir. Huysuz Virjin bir ortaçağ soytarısına benzetilerken, gösterinin seyircisiyle birlikte yarattığı atmosferin karnavalesk özellikleri irdelenmiştir. Karnaval ve soytarı tavrının kazandırdığı dokunulmazlığı kullanan Huysuz Virjin'in hem gösterimsel konvansiyonları, hem genel geçer ahlak kurallarını nasıl ihlal ettiği üzerinde durulmuştur. Huysuz Virjin karakterinin, Türk toplumu gibi çoğunluğu tutucu denebilecek bir toplumda uzun yıllar boyu böylesine sevilmesinin ve kabul görmesinin sebepleri bu olgular ışığında aranmıştır.
Özet (Çeviri)
The character of Huysuz Virjin and its show created by Seyfi Dursunoğlu are examined in the context of Eastern and Western folk humor, from traditional Turkish theatre reaching to the carnival tradition of medieval Europe. Huysuz Virjin is compared to a medieval clown; and the carnivaleque features of the show's atmosphere with its audience are studied. Huysuz Virjin?s violation of both theatrical conventions and common morale is emphasized. The long lasting popularity and acceptance of Huysuz Virjin in the fairly conservative Turkish society is examined through the above mentioned concepts of carnival and the carnivalesque.