Önalım davası
Preemption court case
- Tez No: 303035
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA TANRIVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
İki bölümden meydana gelen önalım davası isimli bu çalışmanın birinci bölümünde, önalım hakkı ve önalım davası, konusu, amacı ve hukukî niteliği de göz önünde bulundurularak genel bir biçimde ortaya konulmaya çalışılmıştır. Önalım davasında usul hukukuna ilişkin işlemler ve sorunlara ilişkin olan ikinci bölümün ise uygulamada ortaya çıkan sorunlar doğrultusunda şekillendirilerek kaleme alınmasına özen gösterilmiştir.22.11.2001 tarih ve 4721 sayılı yeni Medenî Kanun ile önalım hakkının kullanılmasına ilişkin iradenin dava yolu ile açıklanması koşulunun getirilmesi ve önalım hakkı ile ilgili yapılan köklü değişiklikler (paylı mülkiyette payın tamamen satılmasında olduğu gibi payın kısmen satılması durumunda da önalım hakkının kullanılmasına imkân verilmesi, cebrî artırmayla satışlarda önalım hakkının kullanılmayacağının kabul edilmesi, önalım hakkından feragatin kanunda düzenlenmesi, satışın alıcı ya da satıcı tarafından diğer paydaşlara bildirilmesi zorunluluğunun getirilmesi, önalım hakkının kullanılmasına ilişkin süreler konusunda yapılan değişiklikler vs. ...) nedeniyle konunun öneminin günümüzde bir hayli artmış olduğu hususu dikkate alınarak, yapılan incelemede tüm bu değişiklikler göz önünde bulundurulmuş ayrıca önalım konusu ile ilgili Türk hukuk öğretisinde ve uygulamada çözümlenmesi gereken problemlere ayrı ayrı yanıt aranmıştır.Önalım hakkının tarihi gelişimi ve diğer hukuklardaki düzenleniş biçimi ile hukukî niteliği ve kullanılma şartları konumuzu aşacak kapasiteye sahip olduğundan bu konular yapılan incelemede kısaca belirtilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first part of this paper which is named as preemption court case and is consisted from two parts, preemption right and preemption court case have been tried to introduced in generally form from the perspective of subject, object and juridical attribution. In the second part about problems and transactions of procedural law at preemption case has been written out and taken pain over in accordance with the problems arising in implementation.Because at the new Civil Law of 22.11.2001 and no 4721 to bring explanation condition of decision about using of preemption right and the radical alterations about preemption right (permission about using preemption right and for position of selling the share partly as well as wholly in the divided estate, acceptation of no usage of preemption for the selling by means of compulsory, composement of renouncement from preemption light in the law, compulsory of declaration for selling by seller or buyer to other shareholders and modifications in periods about usage of preemption right) considering the severity of topic has been improved all these alterations have been taken into account and besides the answers for the problems which need to be resolved related to preemption subject in Turkish Juridical teaching and application have been searched separately.For the historical development of preemption right and its composement in the other jurisprudences and its juridical attribution and conditions of its usage has a capacity beyond out topic these subjects have been shortly defined in this paper.