Önalım davasında bedelde muvazaa iddiasının tanıkla ispatının şartları ve hukuki sonuçları
Legal consequences and conditions of demonstration with whitness of claims of collusion in the amount in the pre – emption case
  1. Tez No: 654570
  2. Yazar: ALİ KUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYHAN SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Önalım davalarında bedelde muvazaa, genellikle, hak sahibinin önalım hakkını kullanılmasını engellemek amacıyla, önalım konusu gayrimenkulün satış bedelinin gerçekte taraflar arasındaki anlaşma ve reel ödeme rakamından yüksek gösterilmesi şeklinde ortaya çıkmaktadır. Çoğunlukla önalım davalarında ileri sürülmekte olan bu yöndeki muvazaa iddiasının, yasanın öngördüğü ve izin verdiği diğer tüm delillerle ispatı mümkün olduğu gibi, belli şartların varlığı halinde tanık dahil her türlü delille ispatı mümkündür. Çalışmamızda önalım hakkı, önalım davası ve önalım davasında bedelde muvazaa iddialarının tanıkla ispatı, önalım davalarında bedelde muvazaa iddiasının tanıkla ispatındaki güçlükler ve hukuki sonuçları Yargıtay kararları eşliğinde ayrıntılı bir biçimde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Collusion in the amount in pre-emption cases are usually arises as stating high prices of the sale made in order to prevent the use of pre-emption right of the right holder. Collusion in the amount claim that mostly alleged in pre-emption cases can be proven by any kind of evidence, even with witness in the presence of certain conditions. In our study; pre-emption right, pre-emption case and demonstration with witness of claims of collusion in the amount in pre-emption cases are studied in detail accompanied with Turkish Court of Cassation decisions.