Cumhuriyet sonrası çağdaş Türk seramik sanatının gelişimi ve anlatım dili yönünden değerlendirilmesi
  1. Tez No: 30306
  2. Yazar: MUSTAFA AĞATEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SADETTİN AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
CUMHURİYET SONRASI ÇA?DAŞ TÜRK SERAMİK SANATININ GELİŞİMİ VE ANLATIM DİLİ YÖNÜNDEN DE?ERLENDİRİLMESİ ÖZET Türk seramiği geçmişi itibariyle çok zengin bir kültürel birikime sahiptir. Orta Asya'ya kadar uzanan bu birikim, Geleneksel Türk Seramiği ile günümüze kadar gelebilmiştir. Bu çalışmada oluşum süreci içindeki Çağdaş Türk Sanat Seramiği; Dünyadaki değişimler ve oluşumlar çizgisinde ele alınmıştır. Yine aynı yaklaşımla Türkiye'de, Cumhuriyet öncesi ve sonrası genel değişimler ve Türk seramiğinin bu değişim içerisindeki gelişimini yönlendiren faktörler belirlenmiştir. Çağdaş Türk Sanat Seramiğinin, Cumhuriyet sonrası, gerek anlatım dili yönünden gerekse oluşumu açısından geleneksel Türk Seramik Sanatıyla karşılaştırmalı irdelenerek, Çağdaş Türk Seramik Sanatında bugün anlatım dili yönünden görülen farklı yaklaşımlar belirlenerek,.değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Turkish ceramics have got a great deal of cultural accumulation par value of its past. This rich cultural accumulation reaches through Middle Asia and could arrive at present day by means of traditional Turkish ceramics. Contemporary Turkish art ceramics in the process of this study was taken in hand on the approach of through the improvements and the development all around the world. By the same approach in Turkey general improvements on pre-republic and post-republic period, and the factors which orientate the development of Turkish ceramics in the process of the change were specified. On the post-republic period, contemporary Turkish art ceramics was considered at the point of either its description or forming and should be compared with traditional ceramics art. iri contemporary Turkish ceramics art, the different approaches in the view of description style counted.