İşletmelerde verimliliği geliştirme aracı olarak katılmalı yönetimle örgüt geliştirmenin karşılaştırmalı incelenmesi ve bir sanayi işletmesinde yapılan uygulama
- Tez No: 30305
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZALP İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
1 ÖZET Bu çalışmada, günümüzde kârlı, rasyonel çalışmanın yanında, örgüt cindeki çalışanların verimli, etkili ve etkin çalışmasının gerekliliği üzerinde durulmuş, yapılan çalışmalar sonucu bazı teknikler geliştirilmiştir. İşletmelerde personelin, demokratik bir ortamda çalışması, katılımcılığın özendirilmesi verimli ve etkili çalışmayı artıracağı için iş tatmininin gerçekleşmesi kolaylaşacaktır. Bu konuda çalışanların eğitilmesi, geliştirilmesi ve aktif hale getirilmesi gerekmektedir. Katılmalı yönetim şeklim benimseyen işletmeler, hızlı bir şekilde değişmekte olan rekabet şartlarına karşı daha şanslı olacaklardır. Değişen çevre şartlarına karşı işletmelerin hazırlıklı olması gerekmektedir. Örgüt ile çevrenin karşılıklı etkileşim içerisinde olduğunu düşünürsek; örgütleri de değişime zorlamaktadır. İşte örgüt geliştirme, bu tür değişikliklere cevap verme sürecidir, örgüt geliştirme, yapı ve teknolojik unsurların geliştirilmesine önem vermekle beraber daha çok, örgüt içindeki beşeri ilişkiler ve örgüt kültürüyle ilgilenmektedir. IIörgüt geliştirme katılmalı yönetim tekniği olarak karşımıza çıkmaktadır. Katılmalı yönetimde personelin gelişimi amaçlanır ve bu gelişimden örgüt verimliliği ve etkililiğinin artırılması beklenir. Her ikisinde de amaç, bir bütün olarak örgütü geliştirmektir. Çalışmamızda, bu iki tekniğin ortak ve birbirlerini tamamlayan yönlerinin belirtilmesi yararlı görülmüştür. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the necessity for a productive, efficent and satisfactory performence of the employees within the present day organizations in addition to their profitable and rational activities, has been emphasized, and as a result some techniques developed. In businesses since allowing employees to work within a democratic atmosphere will lead to making participation more attractive and increasing efficient efforts satisfaction for work will be easier to attain. In this respect, compulsory schooling for the employees, improving their abilities and making them more active should be considered. Businesses that favor for participative management are likely to be luckier against the competetive circumstances changing rapidly. Businesses are to be prepared for environmental conditions that keepchanging. Considering the organizations and the environment interacting with each other, Organizations can be said to be forced to transform. So, organizational development is a process to respond to this sort of changes. Organizational development besides considering the development of structural IVand technological elements deeply involve in human relations and organizational culture. Organizational development appears to be participative technique. It is the development of the staff that is regarded to be aimed in participative management and it is expected to increase the organizational productivity and efficiency. In both, the objective is to develop the organization as a whole. In our study, it seems beneficial to point out the common and participating aspects of these two techniques.