Ülkemizde Cumhuriyet döneminde hikaye ve romanlarda resimleme geleneği
- Tez No: 30307
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EREM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Resimli kitap, yazının ve resmin imkanlarını birleştirmeye çalışan bir iletişim biçimi olarak tarih boyunca varolagelmiştir. Genellikle resim kitap içinde yazıya göre ikinci planda kalan bir rol üstlenmiş, ancak resmin de yazı kadar ciddiye alındığı ve usta ellerden çıktığı hallerde çok yetkin sentezlere de ulaşılmıştır. Ülkemizde de dünya genelindeki bu olgu gözlenmektedir. Özellikle Cumhuriyet döneminde iki önemli gelenekten söz etmek mümkün görünüyor. Bunların birincisi, eski resimli halk hikayeleri geleneğinin bir uzantısı, diğeri de sözünü ettiğimiz yetkin senteze ulaşmağa çalışan ve yeni arayışların oluşturmağa başladığı yeni bir gelenek. En çarpıcı örneklerini Abidin Dino'da gördüğümüz bu yeni gelenekte resim, kitap metni ile yanşan bir olgunluğa ulaşıyor.
Özet (Çeviri)
ü SUMMARY Picture books, along the history, as a kind of communication.have existed to try to unify the possibilities of writing and drawing. In general, picture books have played a secondary role comparing with writing but it has also been reached to very effective synthesis in which drawing was taken as serious as writing and done by expert hands. Also in our country, as seen all in the world, this formation is observed. Particularly, in the republic period of Turkey, it is possible to consider two important traditions. One of them is the continuation of the old pictured folks while the other is, as we mentioned above, new tradition formed as a result of a new explorations which tries to lead to effective synthesis. In this new tradition, the most striking examples seen in Abidin Dino's works, the picture is leading to a new stage to compete with books.