Essentials of Poland foreign policy in Post Cold War Era and Poland's access to the EU
Soğuk Savaş Sonrası Dönemde Polonya dış politikasının esasları ve Polonyanın AB'ye girişi
  1. Tez No: 303076
  2. Yazar: VERDA ALPAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUR HAKKI CAŞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Polonya'nın 1795'teki çöküşü Almanya'nın modern tarihinin başlangıcıdır. Bu çöküşle, daha önce Polonya'nın vassalı olan Prusya kayda değer büyüklükte - çoğunlukla Polonyalılar ve Almanlar'ın yaşadığı - topraklara kavuşmuştur. Bu siyasi dönüşüm Polonya'yı tarihte en derinden etkileyen değişim olmuştur. 1863 yılının Ocak ayında başlayan bir isyan ise, Polonya ve Rusya arasında uzun süredir devam eden anlaşmazlıkların gün yüzüne çıkmasına yol açmıştır. Söz konusu iki ülke ile olan sorunlar o günlerden bu yana Polonya'nın tarihinde belirleyici bir role sahip olmuştur. Doğu Bloku'nun çöküşüyle 1989'da ekonomik bir dönüşüme giren ülke, ekonomik ve sosyal bakımlardan modern bir Batı ülkesine dönüşme yolunda adımlar atmıştır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Polonya'nın 1. Dünya Savaşı'na değinki tarihi ele alınırken; ikinci bölümde dünya savaşları ve bu savaşların ülkeye getirip ülkeden götürdükleri ile Polonya'ın komşuları ile ilişkileri ele alınmış ve ayrıca Soğuk Savaş Dönemi işlenmiştir. 3. Bölümde ise Polonya'nın Soğuk Savaş sonrasındaki durumu sosyal, kültürel ve siyasi bakımlardan ele alınmıştır. Çalışmanın sonuç bölümünde Polonya'nın tarihi kısaca irdelenerek, mevcut durumuna ve geleceğine ilişkin çıkarımlar dile getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The collapse of Poland 1795 is the beginning of Germany's modern history. After Prussia that was vassal of Poland before, gained a sizeable portion of its former territory, it was determined that the vast majority of people living on this land were created by the Germans and the Poles. The most significant transformation in Poland has been politically and every part of the country influenced of that. It was seen that another riot that began in January, 1863 broke out after a long-term quarrels in Poland of Russia. Problems with these two countries have since determined the political status of Poland. It was seen that an economic restructuring that was started in 1989 in Poland was at stake. World countries followed these developments and investments oriented at the rate of development were carried out for Poland. Rapid pace of development and changes have led to Poland to become a modern country. It was observed that the life standard became comparable to the standard of living in the Western European countries. Our study consists of three parts. In the first and second parts, the history of Poland (1795-1914) was examined. How the progression of Poland proceeded between the years 1914-1918, First World War and independence period, what the Second World War that was in progression between 1939-1945 brought to Poland, and what the Poland's independence period and disappointments are, what the stages of re-establishment of Polandare, how the relations between the border countries and Poland developed are examined. Cold War Period was gone through deeply in the second part of the study. The present situation of Poland and in what condition of its economy was and what improvement was shown were examined in the third part of our study. In the conclusion part of the study, what kind of change was shown between the history of Poland and present situation was expressed.