Influence of the Congress on the American foreign policy in the Middle East since the turn of the century
Yüzyılın başından bu yana Kongrenin Ortadoğu'da Amerikan dış politikası üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 303075
  2. Yazar: SAİM ÖZDEŞ TÜRKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ OKMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Ortadoğu terimi ile ele alınan devletler: Türkiye, Ürdün, Lübnan, İran, Irak, İsrail, Yemen, Kuveyt, B.A.E., Mısır, Suudi Arabistan ve Arabistan Yarımadası'ndaki bağımsız diğer devletlerdir. Bu geniş bölge tarih boyunca ve günümüzde her zaman dünyanın dikkatini çekmiştir. Bunun sebebi ise bölgede bulunan geniş petrol rezervleri ve bölgenin stratejik konumudur.ABD için ise bölgenin önem teşkil etmesinin sebebi geniş petrol yatakları ve stratejik konumu ile beraber Ortadoğu da bulunan baş müttefiki İsrail devletinin bekası ve güvenliğidir. Bu önemli sebepler ile beraber ayrıca diğer güçlerin bölgeye hâkim olmasının engellenmesi; Kitle imha silahlarının yayılmasının engellenmesi veya en azından yönetilmesi; İmkân dâhilinde, güç kullanarak sınırların değişiminin Kabul edilemezliği, uluslararası anlaşmazlıkların barışçı yollardan çözümü ve self-determinasyon hakkı. Bu sebep ve çıkarların hepsi bir bütün olarak ele alındığında bölgenin Amerika için ne kadar önemli olduğu anlaşılmaktadır.Bu çalışma; esas olarak başkan George W. Bush'un her 2 başkanlık döneminde de Ortadoğu üzerinde (Özel olarak Irak ve İsrail) uygulanan Amerikan dış politikasını ele alır. Bununla beraber başkanın kongre ile olan rekabeti de diğer ABD başkanları ve kongreleri arasında yaşanılan benzer sorunlar da ele alarak analiz edilir. Amerikan tarihi boyunca her zaman başkanlar ve kongre arasında güç kullanımı konusunda sorunlar yaşanmıştır.Bunların yanında bu çalışmanın bir diğer amacı Amerikan kongresinin ve başkanın yani dış politika kurgulamacılarının aldığı kararların 21. yy. da Ortadoğu üzerindeki etkilerini ortaya koymak ve bunların sonuçlarını değerlendirmektedir. ABD; Ortadoğu da kendi çıkarlarını devam ettirebilmek için ne gibi yöntemlere başvurmuştur, bu yöntemleri uygularken kongre ve başkan arasında bir çatışma yaşanmış mıdır? Yaşanmış ise sonuçları ne şekilde olmuştur? Bütün bu sorulara bu çalışmada cevap bulunmaya çalışılacaktır.ANAHTAR KELİMELER: Ortadoğu, ABD, ABD Dışı Politikası.
Özet (Çeviri)
The region which is referred as the Middle East, involves Turkey, Jordan, Lebanon, Iran, Iraq, Israel, Yemen, Kuwait, U.A.E., Egypt, Saudi Arabia and other independent states in the Arab Peninsula. This large region has always been one of the centers of interest in the world due to its strategic importance and rich oil resources.For United States, there is one more reason for the importance given to this area. Middle East plays a crucial role for security and safety of U.S.A.'s primary ally, Israel. Additionally to these primary factors; this area has been given particular attention; especially for the purpose of; preventing other powers from capturing the area; avoiding, or at least, managing the spread of weapons of mass destruction; preserving the borders against any act of power, as well as solution of international disputes by peaceful mediums and the right of self-determination. When all these facts and reasons are taken into consideration as a whole big picture; the importance of the region for the United States can be seen more clearly.This study primarily involves the foreign policy of United States, which has been applied on the Middle East (particularly Iraq and Israel) especially during two consecutive presidency periods of George W. Bush. Additionally, the opposition between the president and the congress is analyzed by also evaluating similar problems which have been witnessed during the times of former presidents. We may assert in advance that, the history of United States has always witnessed problems between the president and the congress involving the authority to exercise power.Additionally, this study intends to indicate and evaluate the effects of the decisions given by the congress or the president as the actors of U.S.A.'s international policy involving Middle East in 21st century. Which methods did the U.S.A. use for its own benefit, was there any dispute between the president and the congress during the application of these policies? If yes, what were the results of this aforesaid dispute? These questions are all tried to be answered under the scope of the study.KEY WORDS: Middle East, USA, International Policy of USA.