Türkiye'de işçi sağlığı ve iş güvenliği denetimi
- Tez No: 30312
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Türkiye'de işçi sağlığı ve iş güvenliğini korumak için yapılan önemli çalışmalara rağmen, durum kişisel, sosyal ve ekonomik sonuçlan ile üzücü olma niteliğini sürdürmektedir. Örneğin, SSK İstatistik Yıllığı verilerine göre, Türkiye'de 1991 yılında 131.436 iş kazası ve meslek hastalığı vak'ası görülmüş, bunun sonucunda 3669 kişi daimi iş göremez hale gelmiş ve 1631 kişi en doğal hakkı olan yaşamını yitirmiştir. SSK'ca yapılan ödenekler toplamı ise, 61.404.800.000 T.L olmuştur. îşçi sağlığı ve iş güvenliğinin sağlanması ve geliştirilerek devamı, herşeyden önce denetimlere dolayısıyla etkin bir denetim teşkilatının varlığına ihtiyaç gösterir. Türkiye'de 30 yılı aşkın bir süredir, fiilen uygulanan işçi sağlığı ve iş güvenliği denetimleri tüm çabalar rağmen halen haklı eleştirilerden kurtulamamıştır. Bu araştırmanın amacı, özellikle Türkiye'deki işçi sağlığı ve iş güvenliği denetimlerini başlangıcından günümüze kadar olan sürede incelemek ve sorun yaratan alanlarına çözüm önerileri ile dikkati çekmektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Although many varrous efforts, related to occupational health and work security in Turkey, the problem is still very serious. Especially the results of work accidens from personal, social and economic point of wiew are upsetting. For instance according to the records of Institution of Social Insurance, 131.436 work accidens have been seen in 1991. As a result 1631 workers have died, and 3669 workers have lost their working abilities totally. Total payment for all those by the Institution of Social Insurance is 61.404.800 TL. The solution of the problem is related to controls at many levels. There fore an effective control organization is essential. During the past three decades in Turkey, There have been many justy critics about the controls of work accidents. This study aims at examining the work security in Turkey from beginning our dag and to point out the problem againg while suggesting some solutions.