Türkiye'de turizm işletmelerinin finansman sorunları ve bir örnek olarak Marmaris Martı Turizm işletmesinin finansman yapısı
- Tez No: 30311
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Turizm, yabancıların sürekli yerleşmeye dönüşmemek ve kazanç getirici bir çaba olmamak şartıyla, seyahat ve konaklama etkinliklerinden ortaya çıkan olayların ve ilişkilerin tümüdür. Günümüzde çok yönlü bir görünüm arz eden turizm, özellikle 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren ülke ekonomilerinin karşılaştığı ekonomik sorunların çözümünde ve darboğazların aşılmasında adeta bir çıkış noktası haline gelmiştir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerin kalkınması için ihtiyaç duyulan dövizin sağlanmasında, turizm sektörünün canlandırılması gereği ön plana çıkmış ve turizm, gelişen ülkelerin kalkınmak için umut bağladıkları bir sektör konumuna gelmiştir. Potansiyeli büyük olmasına karşılık dünya turizminden aldığı pay düşük olan Türkiye'nin, sahip olduğu potansiyele uygun bir şekilde turizmden yararlanabilmesi için öncelikle turizm işletmelerinin yatırım projelerini en iyi şekilde hazırlamaları ve bilimsel açıdan değerlendirmeleri gerekmektedir. Daha sonra turizm işletmeleri finansman kaynaklannm seçimini çok iyi yapmaları gerekir. Zira turizm işletmelerinin en önemli sorunlarından biri finansman kaynaklarının kıtlığıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Tourism is a combination of relocation activities of foreigners without intention for permanent settling and a desire for earning money. Tourism has become, especially in the second half of 20. century, a powerfull tool to overcome economic bottlenecks of nations. This fact is especially true for developing countries who need foreign exchange for development. Although Turkey has a considerable potential in tourism, gets a low share in global tourism. Especially for this reason tourism projects has to be evaluated carefully. In the second step selection of financial sources has to be done carefully, because scarcity of financial sources is one of the most important problems of tourism sector.