Fen öğretiminde ipuçları ve dönüt-düzeltme işlemlerinin erişi düzeyine etkisi
- Tez No: 30313
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YAŞAR ŞEFİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Bu araştırma, fen öğretiminde ipuçları ve dönüt-düzeltme işlemlerinin öğrencilerin erişi düzeylerine etkisi olup olmadığını ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırma, 1992-1993 öğretim yılı ikinci yarıyılında, Kütahya Lisesi ortaokul ikinci sınıf öğrencileri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Deneysel nitelikteki bu araştırmanın denekleri, anket soruları ve öntest puanları göz önünde bulundurularak denkleştirilmiştir. Denkleştirilmiş grupları oluşturmak için her sınıftan 23 öğrenci seçilerek üç grup (n= 69) oluşturulmuştur. Öğrenciler, deney ve kontrol gruplarına yansız atamayla atanmıştır. Birinci deney grubunda, öğrencilere dönüt-düzeltme işlemleri uygulanmış; ikinci deney grubunda, birinci deney grubundaki işlemlere ek olarak öğrencilere“uygun”ipuçları verilmiş; kontrol grubunda ise, bu işlemlerin hiçbiri uygulanmamıştır. Verilerin toplanmasında, anket ve Ünite Erişi Testi'nden yararlanılmıştır. Araştırma ünitesi ile ilgili davranışları yoklayan Ünite Erişi Testi, her üç gruba da ünitenin öğretiminden önce öntest, ünitenin öğretiminden sonra da sontest olarak uygulanmıştır. Bu test, ayrıca, birinci ve ikinci deney gruplarında, öğrencilerin öğrenme eksiklerini saptamak amacıyla, dönüt-düzeltme işlemlerinden önce de uygulanmıştır. Araştırmanın denencelerinde; deney ve kontrol gruplarındaki öğrencilerin erişi düzeyleri arasında deney grupları lehine; deney grupları arasında da, ikinci deney grubu lehine anlamlı farklar olduğu öne sürülmüştür. Denencelerin sınanmasında tek yönlü varyans analizi ile t testi kullanılmış ve anlamlılık düzeyi olarak da 0.05 alınmıştır. Yapılan analizlerden sonra şu sonuçlara varılmıştır: 1. Birinci ve ikinci deney gruplarındaki öğrencilerin erişi düzeyleri ile kontrol grubundaki öğrencilerin erişi düzeyleri arasında deney grupları lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. 2. Birinci ve ikinci deney gruplarındaki öğrencilerin erişi düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this research is to determine if there is an effect of cues and feedback correctives on the level of achievement of the students in science teaching. The research study has been carried out on the second year reading students of Kütahya high school in the second term, 1993. The subjects of this experimental research has been matched according to the answers that they gave to the inquiry questions, and the test points that they had in the unit achievement test applied as the pre test. To establish the paired sample, 23 students have been selected from each class and 3 groups have been formed (and gathered to 69 students). Students have been randomly assigned to one control and two experimental groups. Feedback correctives have been used for the students in the first experimental group and in addition to feedback correctives the proper cues have been given to the students in the second experimental group, and in the control group neither of them has been used. The data in the research study have been collected by inquiry and unit achievement test. Unit achievement test that examines the behaviours concerning the research unit as the pre test before teaching the unit and then as the post test after teaching it. And before using feedback correctives, this test was also used to find out the learning deficiencies of the students in the first and second experimental groups. The research hypotheses state that a significant diffirence is supplied in the favour of the experimental group between the level of achievements of the control and experimental groups and there has been a significant diffirence in the favour of the second experimental group between the expermental groups. Single way analysis of variance and t test have been used to test the hypotheses at % 5 level of confidence. As a result of these analyses, we got these findings; 1. There has been significant diffirence in the favour of the experimental groups between the level of achievement of the students in the first and second experimental groups and the control group. 2. There has been no significant diffirence between the level of achievement of the students in the first and second experimental groups. viii