Bireysel ve takım sporu yapanlar ile spor yapmayan bireylerin benlik saygısı puanlarının karşılaştırlması
Comparıson of self esteem scores o individuals&team sport athletes and nonathletes
- Tez No: 303123
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çalışmanın amacı; 13?20 yaş arası spor yapan ve yapmayan bireylerin benlik saygısı puanları arasında herhangi bir fark olup olmadığının belirlenmesi ile takım sporu ve bireysel spor yapan bireyler ile spor yapmayan bireylerin benlik saygısı puanları arasında bir fark olup olmadığının ortaya konulmasıdır. Ayrıca; yaş grupları, cinsiyet ve spor yapma yaşı gibi değişkenlere göre de benlik saygısı puanları incelenerek farkların sunulmasıdır.Çalışma grubunu; Ankara, İstanbul ve Sakarya illerinde spor yapan ve yapmayan 13 ? 20 yaş arasındaki bireyler oluşturmaktadır. Araştırmada bireylerin benlik saygısı puanlarını ölçmek için Rosenberg'in Benlik Saygısı Ölçeği'nin alt ölçeklerinden olan Benlik Saygısı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS paket programıyla analiz edilmiştir.Araştırmada elde edilen sonuçlara göre; spor yapan ve yapmayan bireylerin benlik saygısı puanları arasında anlamlı bir fark bulunmazken aynı sonuç takım sporu ve bireysel spor yapanlar ile spor yapmayan bireylerin benlik saygısı puanlarında da gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to determine whether there is any difference between self esteem scores of individuals who engaged in individual & team sports and non-athletes. Furthermore, self-esteem scores associated with age group, gender and years of playing experience variables were examined to determine the differences.Focus group consists of athletes & nonathletes of 13?20 years old individuals living in Ankara, Istanbul and Sakarya. Rosenberg's self-esteem scale was used to measure the self-esteem scores of individuals. The research data were analyzed by SPSS software.According to the results of the study, there was no significant difference between self-esteem scores of athletes and non-athletes. The same result was obtained for individual & team sport athletes and non-athletes, too.