Yaşlı bireylerde denge eğitimi, düşme riski ve yaşam kalitesi ilişkilerinin incelenmesi
The Investigation of Relationships Among Balance Education, Risk of Fall and Quality of Life in Elderly
- Tez No: 303122
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. BİROL YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı, 65 yaş üstü bireylerin düşme risklerini belirleyip verilecek olan 2 aylık egzersiz programı öncesi ve sonrası düşme risklerini ve yaşam kalitelerini değerlendirmektir. Bu amaçla araştırmaya katılan 20 birey, 11'i çalışma, 9'u kontrol olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin yaş ortalamaları 74,05±5,86'dır. Gönüllü bireylere Tetrax İnteraktif Denge Cihazı ile denge ölçümü yapılmış, bireylerin düşme riskleri, salınım frekansları, fourier harmonik indeksleri ve genel stabiliteleri değerlendirilmiştir. Bireylerin yaşam kaliteleri WHOQOL-Bref ve WHOQOL-OLD anketleri ile değerlendirilmiştir. Değerlendirmenin sonrasında çalışma grubundaki bireylere haftada 3 gün, günde 1 saat olacak şekilde toplam 2 ay süre ile Cawthorne-Cooksey egzersizleri verilmiş ve egzersizlerin etkinliği yine aynı postürografik değerlendirme ile analiz edilmiş, yaşam kalitesi anketleri tekrarlanmıştır. Elde edilen verileri değerlendirmek üzere Wilcoxon Eşleştirilmiş İki Örnek testi, Mann-Whitney U testleri yapılmıştır. İstatistiksel anlamlılık .05 olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to detect subjects? risk of fall over 65 years old and to evaluate both their risk of fall and quality of life before and after 2 months exercise programme. Subjects who are volunteered, were divided into experiment (n=11) and control (n=9) groups. The mean age of participants was 74,05±5,86 years old. Subjects? risk of fall, sway frequencies, fourier harmony indexes and general stabilities were measured by Tetrax Interactive Balance System. The participants? quality of life of was measured by WHOQOL-Bref and WHOQOL-OLD quastionnaires. After pre-test of all subjects, Cawthorne-Cooksey exercise programme was given to experiment group for 3 times a week, 1 hour in a session, totally for 2 months. After 2 months both groups were measured with the same posturographic tests and quality of life questionnaires. Descriptive statistics, Wilcoxon Signed Ranks test, Mann-Whitney U and Pearson correlation analysis were performed to analyze data. The level of significance was set at .05.