Spor yapan bireylerin saldırganlık düzeylerinin belirlenmesi (Takım ve bireysel sporlar açısından bir inceleme)
  1. Tez No: 81489
  2. Yazar: SABAHAT TİRYAKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNSAL YETİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
116 ÖZET Saldırganlık bir çok yazar tarafından farklı tanımlansa da bu tanımlarda ortak bir kaç nokta bulmak olasıdır. Bunlar saldırganlığın canlı bir hedefe yöneltilmesi ve hedefin zarar görmesini istemektir.Saldırganlığı açıklamaya çalışan kuramlardan İçgüdü kuramına göre saldırganlık, içgüdüsel bir davranıştır. Biyolojik kurama göre insanın biyolojik yapısından kaynaklanmaktadır, sosyal öğrenme kuramına göre saldırganlıkta çevre- birey etkileşimi ve pekiştirmenin önemi büyüktür ve engellenme-saldırganlık kuramına göre de engellenme saldırgan davranışlara neden olmaktadır. Saldırganlıkla ilgili son çalışmalarda sosyal öğrenme kuramı ile engellenme- saldırganlık kuramı birlikte ele alınmakta ve bu kuram da yeniden gözden geçirilmiş engellenme-saldırganlık kuramı olarak isimlendirilmektedir. Bu araştırmanın amaçlarından birisi olarak spor yapma ve saldırganlık ilişkisini ortaya koyabilmek için spor yapan ve yapmayan deneklerin saldırganlık düzeyleri karşılaştırılmış ve spor yapanların yapmayanlara göre daha saldırgan olduğu belirlenmiştir. Cinsiyet açısından değerlendirildiğinde ise erkeklerin kızlardan daha saldırgan olduğu bulunmuştur. Gelir düzeyi göz önüne alındığında spor yapanların yapmayanlara göre gelir düzeylerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Ayrıca spor yapan denekler bireysel spor ve takım sporu yapanlar olarak ele alındığında, bireysel spor yapanların takım sporu yapanlara göre daha atılgan olduğu belirlenmiştir.Spor braşları karşılaştırıldığında ise; Voleybolcuların tekvando-judo-karate-boks-kick boks117 yapanlara göre daha atılgan, atletlerin yine tekvando-judo-karate-boks-kick boks yapanlara göre daha edilgen saldırgan ve voleybol, basketbol, kürek- okçuluk-cimnastik yapanların, tekvando-judo-karate-boks-kick boks yapanlara göre yıkıcı saldırganlıklarının daha yüksek olduğu bulunmuştur. Saldırganlığın en düşük puanına sahip olan grup tekvando-judo-karate-boks- kick boks yapanlardır. Sonuç olarak sporun insan saldırganlığını azaltmadığı aksine arttırdığı, erkeklerin kızlardan daha saldırgan olduğu ve gelir düzeyinin spor yapanlarda daha yüksek olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
118 IDENTIFICATION OF THE LEVEL OF AGGRESSION OF INDIVIDUALS PARTICIPATING SPORTS :( A CONTRACTIVE STUDY ON TEAM AND INDIVIDUAL SPORTS) ABSTRACT Although aggression is defined by many researchers in many different ways, it is still possible to find a number of common points in these definitions. These include, among others, directing aggression to a living being, and aiming a harm on the part of the target. Among the theories that try to explain human aggression, Instinct Theory argues that aggression is an instinctive behavior in its essentials, whereas Biological Theory claims that aggression arises from the basics of human biology. The Social Learning Theory, on the other hand, defends yet another perspective which emphasizes the role of individual-environment interaction and reinforcement. Finally, Frustration-Aggression Theory asserts that it is frustration that yields aggressive behavior. Recently, however, the Social Learning Theory and Frustration-Aggression Theory are being evaluated together to form a unified theory which is titled, the Revised Frustration-Aggression Theory. Since the present study tries to identify the relation of participating to sports to aggression as one of its objectives, it started out with determining the level of aggression in two groups, those who are participating sports and those who are not, and found out that the individuals in the former group are more aggressive than the individuals of the latter group. Furthermore, the119 research also found out that males are more aggressive than the females. Talcing income level as another determining factor, the study concluded that those who are participating sports are from higher income level families whereas those who are not are from families with low income levels. Additionally, it has become clear from the analyses that the subjects who are doing individual sports are displaying more assertiveness than those who are doing team sports. When the subjects are compared in terms of the particular branch of sport they participate, the study derived the following conclusions:Vol!eyball players are more assertive than those individuals who are doing taekwon-do, judo, boxing, and kick-boxing; track and field athelets are more passive-aggressive than those individuals who are doing taekwon- do, judo, boxing, and kick-boxing; and, finally, volleyball and basketball players together with rowers, archers and gymnasts are more hostile aggressive (destructive) than those individuals who are doing taekwon-do, judo, boxing, and kick-boxing. Hence, those who are doing taekwon-do, judo, boxing, and kick-boxing score less in terms of aggressive behavior. Summing up the conclusions of the present study, we see that participating in «ports increases human aggression rather than decreasing it, and male sportsmen are more aggressive than the females, and finally, those who participate in sports are from high income level families.