Yaşlı bireylerde quadriceps femoris kas kuvveti ile denge ve yaşam kalitesi arasındaki ilişki
The correlation between quadriceps femoris muscle strength with balance and quality of life
- Tez No: 303125
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE EKİCİ, DOÇ. DR. NECMİYE ÜN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Yaşlı bireylerde M. Quadriceps Femoris kas kuvveti ile denge ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla planlanan bu çalışmaya, yaş ortalaması 68,5±4,53 yıl ve yaş aralığı 65-90 yıl olan 62 yaşlı birey dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan yaşlı bireylerin bilişsel fonksiyonları Mini Mental Durum Testi ile; M. Quadriceps Femoris kas kuvveti Biodex Sistem-4 izokinetik dinamometresi ile; dinamik ve statik dengeleri Biodex Denge Sistemi ile; yaşam kalitesi ise Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi- Yaşlı Modülü ile değerlendirilmiştir. Bunlara ek olarak, olguların sosyo-demografik özellikleri de kaydedilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre, M. Quadriceps Femoris kas kuvveti yüksek olan yaşlı bireylerin daha iyi dinamik ve statik dengeye sahip olduklarının belirlenmesinin yanı sıra, daha yüksek yaşam kalitesi skorlarına sahip olduğu bulunmuştur (p0.05). Çalışmamızda, yaşlı bireylerde M. Quadriceps Femoris kas kuvvetinin denge ve yaşam kalitesini etkileyen önemli bir parametre olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the correlation between M. Quadriceps Femoris muscle strength with balance and quality of life in older people, was included 62 older adults whose mean age 68,5±4,53 years and whose age range 65-90. These older people who were included the study, cognitive functions were evaluated by Mini Mental State Test; M.Quadriceps Femoris muscle strength by Biodex System-4 isokinetic Dynamometer, dynamic and static balance by Biodex Balance System and quality of life by World Health Organization Quality of Life- Old Module. In addition to these, the cases? sociodemographic characteristics were recorded. According to the result of the study; the older people who have higher M. Quadriceps Femoris muscle strength were found that have better dynamic balance and static balance; moreover have higher quality of life scores (p0.05). In our study, M. Quadriceps Femoris muscle strength was found to be an important parameter affecting the balance and quality of life in elderly individuals.