Düşme hikayesi olan yaşlı bireylerde farklı tip egzersiz eğitimlerinin fonksiyonellik üzerine etkisi
Effects of different type exercise trainings on functionality in older fallers
- Tez No: 566063
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY KIRDI, PROF. DR. SONGÜL AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada, düşme hikayesi olan yaşlı bireylerde farklı tip egzersiz eğitimlerinin fonksiyonellik üzerine etkisi incelendi. Çalışmaya katılan bireyler körlendi ve 30 yaşlı birey dahil edildi. Bireylerin sosyodemografik bilgileri, Mini Mental Durum Testi, Tinetti Düşme Etkinlik Ölçeği, Dinamik Yürüyüş İndeksi, Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği, Vestibüler Bozukluklarda Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği, Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği-Yaşlı Modülü test sonuçları kaydedildi. Kalça fleksörleri ve abdüktörleri, m.quadriceps femoris ve m.tibialis anterior kas kuvveti manuel kas kuvvet dinamometresi ile ölçüldü. Denge değerlendirmelerinde; bilgisayarlı dinamik postürografiye ait duyusal organizasyon testi, adaptasyon testi kaydedildi. Bireyler bloklama ve tabakalandırma randomizasyon yöntemi ile 3 gruba ayrıldı. Tüm gruptaki bireyler ev programı olarak vestibüler egzersiz eğitimini 8 hafta süreyle günde 2 kez uyguladı. Birinci gruptaki bireylere ev programı olarak vestibüler egzersiz eğitimi, ikinci gruptaki bireylere bilgisayarlı denge sisteminde uygulanan bireye özgü oluşturulan rehabilitasyon programı, üçüncü gruptaki bireylere ise, kare adım egzersizleri uygulandı. Egzersiz eğitimi 8 hafta boyunca, haftada 3 kez uygulandı.
Özet (Çeviri)
In this study, the effectiveness of different types of exercise trainings on functionality were examined in older faller. Thirty individuals were included in the study and these people were blinded. The socio-demographic information, Mini Mental State Examination, Tinetti Falls Efficacy Scale, Dynamic Gait Index, The Montreal Cognitive Assessment, Vestibular Disorders Activities of Daily Life, World Health Organization Quality of Life Instrument- Older Adults Module of the individuals were recorded. Muscle strength of hip flexors and abductors, m.quadriceps femoris and m.tibialis anterior were measured by manual muscle dynamometer. In balance evaluations; sensory organization test, adaptation test of computerized dynamic posturography were recorded. Individuals were divided into 3 groups by block randomization. All individuals applied vestibular exercise training twice a day for 8 weeks as a home program. In the first group vestibular evercise training as a home program, in the second group rehabilitation programme which was performed in computerized balance system, in the third group square-step exercise training was performed. Exercise programs were applied as three times a week for 8 weeks.