Patellafemoral ağrı sendromu olan bireylerin klinik özellikleri ve ultrasonografik bulguları ile ilişkisi
The relationship of individuals with patellafemoral pain syndrome with clinical features and ultrasonographic findings
- Tez No: 803871
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS UÇAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ İSA CÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Patellafemoral ağrı sendromu (PFAS) ön diz ağrısının yaygın bir nedenidir ve çoğunlukla genç kadınlarda görülür. PFAS, tüm kas-iskelet sistemi yakınmalarının yaklaşık %9-10'unu, tüm diz eklemi patolojilerinin ise %20-40'ını oluşturur. Geçmiş yıllarda sadece patellafemoral dizilim bozukluğundan kaynaklı olabileceği biliniyorken günümüzde kompleks ve multifaktöriyel bir problem olabileceğine inanılmaktadır. Bu nedenle çalışmamızda PFAS tanısı alan bireylerin kas kesit kalınlığı ve kas kuvveti ile ağrı, fonksiyonellik ve denge arasındaki ilişkiyi araştırdık. Çalışmaya, klinik olarak PFAS tanısı alan 20 kadın hasta (ort. yaş 30.40) ve kontrol grubu olarak 18 kadın katılımcı (ort. yaş 34.33), olmak üzere 38 gönüllü birey dahil edildi. Katılımcıların ağrı, kas kesit kalınlığı, kas kuvveti, denge, fonksiyonellik ve fiziksel kapasiteleri değerlendirildi. PFAS'lı bireylerin; istatistiksel olarak anlamlı şekilde ağrı değerlerinin daha yüksek, vücut yağ oranı (PFAS: 29.34±3.88, Kontrol: 23.56±6.25) daha yüksek, vücut kas oranı (PFAS: 31.02±6.37, Kontrol: 35.18±5.63) daha düşük, m. rectus femoris ve m.
Özet (Çeviri)
Patellafemoral pain syndrome (PFAS) is a common cause of anterior knee pain and occurs mostly in young women. PFPS accounts for approximately 9-10% of all musculoskeletal complaints and 20-40% of all knee joint pathologies. While it was known that it could only be caused by patellafemoral malalignment in the past, it is believed to be a complex and multifactorial problem today. Therefore, in our study, we investigated the relationship between muscle section thickness and muscle strength, pain, functionality and balance in individuals diagnosed with PFPS. A total of 38 volunteers, including 20 female patients (mean age 30.40 years) who were clinically diagnosed with PFPS and 18 female participants (mean age 34.33 years) as the control group, were included in the study. Participants' pain, muscle section thickness, muscle strength, balance, functionality and physical capacities were evaluated. Individuals with PFAS; statistically significantly higher pain values, higher body fat ratio (PFAS: 29.34±3.88, Control: 23.56±6.25), lower body muscle ratio (PFAS: 31.02±6.37, Control: 35.18±5.63), m. rectus femoris and m.