Düşen ve düşmeyen KOAH'lı bireylerde denge, yürüme hızı, quadriceps femoris kas kuvveti ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of balance, walking speed, quadriceps femoris muscle strength and quality of life in individuals with COPD with and without falls
- Tez No: 873600
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL SERTEL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) tanısı almış bireylerde denge bozukluğu düşmelerle ilişkilidir. Bu çalışmanın amacı düşen ve düşmeyen KOAH'lı bireylerde denge, yürüme hızı, QF kas kuvveti ve yaşam kalitesini değerlendirmektir. Bu çalışma KOAH tanısı almış 74 bireyden (30 düşen ve 44 düşmeyen KOAH'lı yaşlı birey) oluşmaktadır. Bireyleri düşen ve düşmeyen olarak gruplara ayırmak için son 6 ayda düşme sıklığı sorgulanmıştır. Son 6 ayda 4-5 kez ve üzeri düşme öyküsü olan bireyler düşen gruba dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen tüm bireylerin olgu değerlendirme formu ile sosyo-demografik özellikleri sorgulanmıştır. Düşen hastaların yaş ortalaması 74.77 ± 5.78 yıl olarak elde edilmiştir. Düşmeyen bireylerin ise yaş ortalaması 71.25 ± 6 yıl olarak elde edilmiştir. Tüm bireylerde denge değerlendirmek için Berg Denge Testi (BDÖ), yürüme hızını değerlendirmek için 2 dk yürüme testi, QF kas kuvvetini ölçmek için dijital dinamometre, yaşam kalitesini değerlendirmek için Saint George Yaşam Kalitesi(SGRQ) Anketi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda gruplara göre BERG denge testi ve 2 dk yürüme testi sonuçları arasında istatistiksel olarak fark bulunmuştur (p0.050). Gruplara göre sol QF kas kuvvetleri arasında istatistiksel olarak fark bulunmuştur (p=0.003) Düşen grubun sol QF kuvvet değeri daha düşük olarak elde edilmiştir. Gruplara göre SGRQ puanları arasında istatistiksel olarak fark görülmüştür (p=0.027).
Özet (Çeviri)
Balance impairment is independently associated with falls in individuals with Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD). The aim of this study was to evaluate balance, gait speed, QF muscle strength and quality of life in individuals with COPD with and without falls. The frequency of falls in the last 6 months was questioned in order to classify the individuals into fall and non-fall groups. Individuals with a history of 4-5 falls or more in the last 6 months were included in the fall group. Socio-demographic characteristics of all individuals included in the study were questioned with the case evaluation form. The mean age of the patients who fell was 74.77 ± 5.78 years. The mean age of individuals who did not fall was 71.25 ± 6 years. Berg Balance Test (BST) was used to evaluate balance, 2-min walk test was used to evaluate walking speed, digital dynamometer was used to measure QF muscle strength, and Saint George Quality of Life Questionnaire (SGRQ) was used to evaluate quality of life in all individuals. As a result of the study, a statistical difference was found between the results of BERG balance test and 2-min walk test according to the groups (p0.050). There was a statistical difference between the left QF muscle strengths according to the groups (p=0.003). The left QF strength value of the fallen group was lower. There was a statistical difference between SGRQ scores according to the groups (p=0.027).