İnsan meme kanseri hücre serisi (MCF-7) üzerinde Phellodendron lavallei bitkisinden izole edilen felavin saf maddesinin sitostatik ve apopitotik etkisi
The cytostatic and apopitotic effects of phellavin which is isolated from phellodendron lavallei on human breat cancer cell line (MCF-7)
- Tez No: 303128
- Danışmanlar: PROF. DR. AKÇAHAN GEPDİREMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Rutaceae familyasına ait Phellodendron bitki türlerinden elde edilen bileşiklerin son yıllardaki çalışmalarda bağışıklık düzenleyici, antitumor, antibakteriyel ve glomerüler bazal gangliyon hastalığına karşı etkileri bulunmuştur. Gürcistan'da yetişen Phellodendron lavallei (PL) bitkisinin hipoglisemik aktivitesi literatürde gösterilmiştir.Bu çalışmada ilk kez olarak in vitro şartlarda insan meme kanseri (MCF-7) hücre serisinde bu bitkiden izole edilen Felavin flavonoidinin apopitotik ve sitostatik etkisi araştırılmıştır.Deneyler; MCF-7 hücre kültürünün yapılması, hücre sayımı, morfolojik değerlendirme, MTT yöntemi, kaspaz-3 aktivitesi ve sitokimyasal floresan boyama yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sitokimyasal floresan boyama sonuçları morfolojik olarak değerlendirilmiştir. Hücre sayımı, MTT ve kaspaz-3 sonuçları istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.Beş farklı yöntem ile elde edilen sonuçlar kendi aralarında tutarlılık göstermiştir. PL bitkisinin yaprağından elde edilen Felavin flavonoidinin MCF-7 hücre serisi üzerinde belirgin bir sitotoksik etkisi olduğu gözlenmiştir. Felavin'in hücre ölümünü düşük dozlarında apopitozla yaptığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Compounds derived from Phellodendron species, belong to the Rutaceae family, have been reported to have immune-modulation, antitumor, antibacterial, and antiglomerular basement membrane nephritis effects. Hypoglycemic effects of Phellodendron lavallei (PL) that grows in Georgia have been shown in the literature.For the first time, in this study it was aimed to investigate the apoptopic and cytostatic effects of Phellavin flavonoid which is isolated from PL plant on human breast cancer cell culture in vitro conditions.Experiments were realized by various methods, MCF-7 cell culture, cell counting, MTT method, caspase-3 activity and cytochemical flourescence staining. The results have been considered by morphologically. Findings obtained from cell counting, MTT and caspase-3 activity tests were subjected to statistical analysis.The results are obtained from five different methods have shown consistence. The Phellavin flavonoid is obtained from the leaf of the PL plant has a significant cytotoxic effect on MCF-7 cell culture has been observed. Phellavin realizes the cell death in low doses by apoptosis has been observed.