Serebral paralizili ve spina bifidalı çocuklarda yaşam kalitelerinin karşılaştırılması
The comparison of qualıty of lıfe ın chıldren wıth cerebral palsy and spına bıfıda
- Tez No: 303127
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY TARSUSLU ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı, serebral paralizi (SP) ve spina bifidalı (SB) çocukların yaşam kalitelerinin (YK) karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya herhangi bir özel eğitim ve rehabilitasyon kuruluşunda fizyoterapi ve rehabilitasyon programına devam eden, yaşları 5?18 arasında değişen, 96 SP ve 70 SB'li çocuk katılmıştır. Çalışma kapsamında, çocukların demografik bilgileri alınmış, motor fonksiyon düzeyi Kaba Motor Sınıflama Sistemi (GMFCS) ile, fonksiyonel bağımsızlık düzeyi çocuklar için geliştirilmiş Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçümü (WeeFIM) ile belirlenmiş, Çocuk Sağlığı Anketi- Anne Baba Raporu (CHQ-PF50) kullanılarak da YK'ları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the quality of life (QOL) of children with cerebral palsy (CP) and spina bifida (SB). 96 children with CP and 70 children with SB, aged 5 to 18, attending a special training and rehabilitation institution, were enrolled in the study. The study included obtaining children?s demographic information, determination of their motor function levels by Gross Motor Classification System (GMFCS), determination of their functional independence levels by Functional Independence Measure (WeeFIM) developed for children, and assessment of their QOL using the Child Health Questionnaire - Parent Report (CHQ-PF50).