Sağlıklı kan donörlerinde transfüzyonla geçen virüs (TT virüs) sıklığının araştırılması
Prevalence of transfusion transmitted virus (TT virus) in healthy blood donors
- Tez No: 303129
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KOÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
TT virus (TTV) 1997'nin sonunda, Japonya'da etiyolojisi bilinmeyen akut posttransfüzyon hepatitli bir hastanın serumundan izole edilmiştir. Farklı coğrafi bölgelerde değişik oranlarda görülen bu virüsün parenteral geçişinin yanı sıra farklı yollardan bulaşabildiği de gösterilmiştir. Bu virüsün karaciğer hastalıklarındaki rolü henüz belirlenebilmiş değildir. Bu çalışmada sağlıklı kan donörlerinde TTV sıklığı ve bunun karaciğer fonksiyonları üzerine etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır.Bu amaçla 500 sağlıklı kan donörü ile HBV DNA'sı pozitif 100 hasta ve HCV RNA'sı pozitif 85 hastanın kan örnekleri alındı. TTV DNA pozitifliği Real Time PCR ile saptandı.
Özet (Çeviri)
TT virus (TTV) is a recently discovered DNA virus that is associated with acute posttransfusion hepatitis of unknown etiology in Japan in late 1997. Parenteral transmission of the virus in different proportions in different geographical regions, as well as infected are shown in different ways. The role of this virus diseases of the liver is not a factor identified yet. In this study,we investigated the prevalance of TTV in healthy blood donors and detected a relationship between prevalance of TTV and liver functions.For this purpose, 500 healthy blood donors, 100 patients with positive HBV DNA and 85 patients with HCV RNA positive blood samples were obtained. TTV DNA was detected by RT-PCR.