Sitokrom p450 enzimlerini kodlayan genlerin (CYP) ve vitamin K epoksit redüktaz kompleks subünit1 enzimini kodlayan genin (VKORC1) varyasyonlarının prostat kanseri etiyolojisindeki rollerinin araştırılması
Of genes encoding enzymes of the cytochrome p450 (CYP) and the gene encoding the enzyme vitamin k epoxide reductase complex subünit1 (VKORC1) ınvestigation of the roles of variations in etiology of prostate cancer
- Tez No: 303130
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA DÜZENLİ GEPDİREMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Tıbbi Biyoloji, Üroloji, Molecular Medicine, Medical Biology, Urology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Prostat kanseri multifaktöriyel bir hastalık olup, ortaya çıkışında etnik farklılıklar, ileri yaş, sigara kullanımı, beslenme ve genetik faktörler bulunmaktadır. Çeşitli ülkelere bakıldığında prostat kanseri akciğer kanserinden sonra en sık görülen ve ölümcül olan ikinci kanser türüdür. Değişik çalışmalarda, örneğin hücre sistemleri ya da hayvan modelleri üzerinde prostat kanseri ile ilgili çalışmalar yapılmıştır.CYP450 enzim seviyeleri genetik kontrol altındadır. Sitokrom p450 sistemi ve bu sistemin alt ünitelerinden CYP2C9 genindeki polimorfizmlerin bazılarının atriyal fibrilasyon, pulmoner emboli, strok, venöz tromboz, koagülasyon bozuklukları, kardiyovasküler hastalık, depresyon, diabetes mellitus, ilaç toksisitesi, epilepsi, hipertansiyon, şizofreni gibi hastalıklara yatkınlık sağladıkları bildirilmiştir.Vitamin K epoksit redüktaz kompleks subünit 1 (VKORC1) indirgenmiş vitamin K'nın yeniden üretilmesini kontrol eden vitamin K'nın siklus enzimidir. Vitamin K epoksit redüktaz kompleks subunit 1 (VKORC1), K vitamini bağımlı hemostazda önemli bir rol oynamaktadır. VKORC1 geninin dolaylı yollardan kanserli hücrelerde anjiogenezde rol oynadığı ileri sürülmektedir.Bu sebeple bu çalışmada CYP2C9 ve VKORC1 genlerindeki polimorfizmlerin prostat kanseri etyolojisindeki rolleri araştırıldı. 48 kontrol ve 48 hasta üzerinde yapılan çalışmada CYP2C9 ve VKORC1 genlerinin alt varyantlarındaki değişimlerin prostat kanseri üzerinde etkilerinin olup olmadığı araştırıldı. Sonuç olarak, CYP2C9 geninin 6, VKORC1 geninin 8 adet polimorfizmi istatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte, sayısal ve yüzde olarak hasta ve kontrol grubunda önemli fark göstermiştir. Bu sonuçların yorumunda, hasta ve kontrol grubunun sayısal küçüklüğü göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is a multifactorial disorder, where ethnicity, age, smoking, diet and genetic factors play a role in the generation of this disorder. Compared with other countries, after lung cancer, prostate cancer is the second most seen lethal cancer. Different studies were undertaken in prostate cancer, for example on cell systems or animal model studies.CYP450 enzyme levels are under genetic control. Some of the polymorphisms of the cytochrome p450 enzyme system are said to be susceptible for atrial fibrilation, pulmonary embolism, stroke, venous thrombosis, coagulation disorders, cardio vascular disorders, depression, diabetes, drug toxicity, epilepsy, hypertension and schizophrenia susceptibility.VKORC1 is an enzyme that controls the reproduction of reduced vitamin K. VKORC1 is important in vitamin K dependent hemostasis. It is postulated that VKORC1 gene plays an important role in angiogenesis of cancer cells.Due to this facts, in this study, we analyzed the role of CYP2C9 and VKORC1 gene polymorphisms in prostate cancer ethiology. The study was undertaken on 48 patients and 48 controls, by analyzing CYP2C9 and VKORC1 gene subunit variations in prostate cancer patients. As a result, six polymorphisms of CYP and eight of VKORC1 were found unimportant, statistically. When interprenting this results, the small group of patient and control should be considered.