Mental motor retardasyonlu çocuklarda duyu bütünleme tedavisi ile nörogelişimsel tedavi yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparıng sensory ıntegratıon and bobath neurodevelopmental therapy for the mental motor retardatıon chıldren
- Tez No: 303131
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY TARSUSLU ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, mental motor retardasyonlu (MMR) çocuklarda duyusal bütünleme terapisi (DBT) ile Bobath nörogelişimsel tedavi yaklaşımlarının (NDT) karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya Özel Bizim Karadeniz Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezinde rehabilitasyon programına devam eden MMR tanısı konan 60 çocuk dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan çocuklar rastgele randomizasyon yöntemi ile 20'şer kişilik 3 gruba ayrılmıştır: 1. grup; Bobath NDT programına dahil olan çocuklar (n=20), 2. grup; DBT programına dahil olan çocuklar (n=20), 3. grup; kontrol grubu (n=20) olarak alınmıştır. Çocuk ve ailelere ait sosyo-demografik bilgiler kaydedildikten sonra değerlendirme kapsamında duyu bütünleme testlerinden Postür Taklidi, Bilateral Motor Koordinasyon testi ve Ayakta Durma ve Yürüme sırasında denge testleri uygulanmış, çocuklar için geliştirilen Fonksiyonel Bağımsızlık Skalası (WeeFIM) ile fonksiyonel bağımsızlık düzeyi ve Kaba Motor Fonksiyon Ölçümü (GMFM) ile kaba motor fonksiyon düzeyi değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonunda her üç grupta yer alan çocukların büyük çoğunluğunun zeka düzeylerinin hafif ve orta düzeyde olduğu, ailelerin de büyük çoğunluğunun eğitim ve gelir düzeylerinin düşük olduğu belirlenmiştir. Yapılan istatistiksel analizde tedavi öncesi ve sonrası gruplar arası bütün değerlendirme parametreleri arasında fark olduğu (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study is comparing the sensory integration therapy and the Bobath neurodevelopmental therapy. The subject of the study involves 60 children with MMR diagnosis and they all continue a rehabilitation program in Bizim Karadeniz Special Education and Rehabilitation Center. The children who attend this study deviate in 3 group. 1. group consist of Bobath NDT therapy, 2.group consist of sensory integration therapy and 3. group is control group. After note down the social-demographic information, postural praxis test, bilateral motor coordination test and standing and walking balance test which are the tests of the Sensory Integration, and Functional Independence Measurement Scala which is using for determine the functional indipendence level, and Gross Motor Measurement test which determine the gross motor function level assessed. At the end of the study, most children in three group have mild or minimal IQ level and most of the parents have low earnings and education.