Sitokrom P450 2J2 enzimini kodlayan gene ilişkin tek nükleotid polimorfizmlerinin nokturnal hipertansiyonla ilişkisinin belirlenmesi
To determine the association between single nucleotid polymorphisms in the cytochrome P450 2J2 coding gene and nocturnal hypertension
  1. Tez No: 242862
  2. Yazar: ELİF HİLAL VURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ZENGİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Moleküler Tıp, Genetics, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Nokturnal hipertansiyon gece kan basıncının 125/80 mmHg üzerinde olması ile karakterize olan ve tanısı ambulatuvar kan basıncı monitörleri ile konulabilen bir hipertansiyon çeşididir. Gerek karaciğerde gerekse damar yataklarında sitokrom P450 enzimleri aracılığı ile oluşan araşidonik asid metabolitleri kan basıncı düzenlenmesinde önemli rol oynarlar. Çalışmamızın amacı, periferde araşidonik asid metabolitlerinin kaynağı olan CYP2J2 enzimini kodlayan gende sık rastlanan bir polimorfizm olan *7 mutasyonu ile nokturnal hipertansiyon arasında ilişki olup olmadığının yaşlı Türk populasyonunda araştırılması ve bu genotipin kan basıncı parametreleri üzerindeki etkisinin belirlenmesidir.60 yaş üzeri gönüllülerde ambulatuvar kan basıncı monitörleri ile 24 saatlik kan basıncı monitörizasyonu yapıldı ve 5 ml periferik kan alındı. Genetik inceleme için periferik lökositlerden DNA elde elde edildi. CYP2J2*7 polimorfizmi için genotipleme gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu ile yapıldı. Kan basıncı monitörlerinden elde edilen veri, bilgisayar ortamına aktarılarak hastaların kendi yatış ve kalkış saatleri dikkate alınarak ABPM-FIT ve CV-Sort programları aracılığı ile düzenlendi. Gerekli istatistiksel karşılaştırmalar Sigma Stat 3.1 ile yapıldı.Nokturnal hipertansiyon ile CYP2J2*7 polimorfizmi arasında istatistiksel ilişki gösterilemedi. CYP2J2*7 polimorfizmini taşıyan kişilerde sistolik kan ve diastolik kan basıncı parametrelerinde artış eğilimi gözlendi. Sabah saatlerinde sistolik kan basıncı artış eğimi CYP2J2*7 taşıyıcısı kişilerde istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksek değerde bulunmuşturSonuç olarak CYP2J2*7 polimorfizmi gece hipertansiyonu ve kardiyovasküler veya serebrovasküler riski değerlendirilirken dikkate alınması gereken önemli bir parametredir.
Özet (Çeviri)
Nocturnal hypertesion is diagnosed with blood pressue values ?125/80 mmHg during night period by ambulatory blood pressure monitors. Arachidonic acid metabolites produced by cytchrome P450 enzyme system in either liver or vascular bed have a role on the regulation of blood pressure The aim of this study was to investigate any association between nocturnal hypertension and CYP2J2*7 which is a common polymorphism of CYP2J2 enzyme coding gene with elderly Turkish population. We also studied the effect of CYP2J2*7 polimorphism on blood pressure parameters.Ambulatory blood pressure monitors were applied for 24 h and 5 ml peripheral blood were obtained from the study participants. Genomic DNA obtained from peripheral leucocytes. CYP2J2*7 genotype was determined using real time PCR. Blood pressure data transferred from ambulatory blood pressure monitors to computer. Data were fitted according to the volunteer?s waking and sleeping times via ABPM-FIT and CV-Sort programmes. All statistical calculations were performed using Sigma Stat 3.1.We could not find statistically significant assosication between nocturnal hypertension and CYP2J2*7 polymorphism. Systolic and diastolic blood pressure parameters of CYP2J2*7 carriers were tended to be rise. Morning systolic blood pressure surge was found to be statistical significantly higher in CYP2J2*7 carriers than wild type.CYP2J2*7 polimorphism should be considered while evaluating nocturnal hypertension and cardiovascular or cerebrovascular risk profile.