Bir kamu yönetimi örgütü olarak Türkiye'de yerel yönetim örgütlerinde halkla ilişkilerin işlevsel yapısı ve bir model önerisi
- Tez No: 30318
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
ÖZET“Bir Kamu Yönetimi Örgütü olarak Türkiye'de Yerel yönetim Örgütlerinde Halkla İlişkilerin İşlevsel Yapısı ve Bir Model Önerisi”adlı bu çalışmada örgütlerde ve bir kamu yönetimi örgütü olarak yerel yönetimlerde halkla ilişkilerin işlevsel yapısı incelenerek kuramsal ve uygulamaya yönelik bir model geliştirmeye çalışılmıştır.. Bu amaçla, öncelikle konunun kavramsal çerçevesini oluşturacak olan kamu, yönetim, kamu yönetimi ve yerel yönetim ile halkla ilişkiler kavramları incelenmiştir. İkinci bölümde kamu yönetiminde halkla ilişkilerin işlevsel yapısını etkileyeceği düşünülen etkenler olarak kamu yönetimi halk ilişkisinin niteliği, halkla ilişkiler açısından kamu yönetimi ile özel işletmelerin ayrılan yönleri ve kamu yönetiminde halkla ilişkilerin niteliğini belirleyen kamu yararı ve demokrasi kavramları incelenmiştir. Böylece kamu yönetiminde ve yerel yönetimlerde halkla ilişkilerin niteliğini belirleyen toplumsal ve örgütsel ortam tanımlanmıştır. Üçüncü bölümde, yerel yönetim örgütlerinin, örgütsel ve yönetsel özellikleri ile halkla ilişkilerin işlevsel konumu ve örgütlenme koşullan incelenmiştir. Dördüncü bölümde halkla ilişkilerin örgütlerin yönetiminde yerine getirdiği işlevler ve bu işlevlerin genel yönetim sürecine göre yönetimi incelenmiştir. Bu bağlamda yerel yönetim örgütlerinde halkla ilişkilerin işlevsel yapısı belirlenmiştir. Beşinci bölümde ülkemizde kamu yönetimnin yapısı, bu yapıda yerel yönetimlerin yeri ve ilişkileri ile belediyelerin yapısı, ana çizgileriyle ortaya konulmuş; halkla ilişkilerin örgütsel ve yönetsel ortamı tanımlanmıştır. Altıncı bölümde ülkemizde yerel yönetim örgütlerinde halkla ilişkiler ve bir uygulama örneği olarak Afyon Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesinde halkla ilişkiler anlayış ve uygulamaları incelenerek sorunlar saptanmıştır. Yedinci bölümde bu sorunları çözmeye yardım edecek ve halkla ilişkilere uygun örgütsel, yönetsel ve toplumsal bir ortam oluşturmayı sağlayacak kuramsal ve uygulamaya yönelik bir model geliştirilmiştir. Sonuç olarak, halkla ilişkileri destekleyecek ve örgütteki yerini sağlamlaştırmaya yardım edecek yasa önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study is called“The Functional Structure of Public Relations in Turkish Local Government as the Organization of Public Administration and A Model”, we examined the functional structure of public relations in organization and local government as the organization of public administration, and we tried to develop a model for both theoretical and practical uses. This study composed of eight chapter. In the first chapter, in order to establish a framework for the study, we examined public, management, public administration, local government and public relations concepts. In the second chapter, the characteristics of relations between public and public administration, the differences between public administration and businesses in public relations perspective, and the concepts of public interest and democracy that both determine the public relations attributes in local givernment are examined. These characteristics are known as important factors that will affect the functional structure of public relations in local government. Thus the societal and organizational environment that determines the characteristics of public relations in public administration and local government are revealed. In the third chapter, the functional position and organizing factors of public relations, and the organizational and managerial attributes of local government are examined. In the next chapter, the functions of public relations in organizations and the management of this function in the direction of general management process are examined. In this point, the functional structure of public relations in local government is determined. In the fifth chapter, the structure of public administration, local government and municipialities in Türkiye are revealed. Also, organizational and managerial environment of public relations is defined. In the sixth chapter, public relations in local government in our country, the understanding of public relations and public relations practices in Afyon Municipiality and Ankara Main-City Municipiality are investigated. In the seventh chapter, a model is developed in order to help to solve the problems and will provide societal, organizational and managerial environment for an appropriate public relations function. Consequently, we proposed some draft law that will support and will strengthen the power of public relations function in the organizations.