Major depresyon hastalarında Sitalopramın farmakogenetik ve farmakokinetik yönünden araştırılması
Investigation of Citalopram in point of pharmacogenetic and pharmacokinetic in patients with major depression
  1. Tez No: 303170
  2. Yazar: ZUHAL UÇKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN SÜZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu çalışmanın amacı major depresyon hastalarında sitalopramı farmakogenetik ve farmakokinetik açıdan araştırmaktır. Bundan dolayı sitalopramın farmakokinetiğini CYP2C19*2, CYP2C19*17, CYP3A4*1B) ve farmakodinamiğini etkileyen genlerdeki (SERT L/S, BDNF Val66Met) polimorfizmler araştırılmıştır. Genlerdeki polimorfizmler polimeraz zincir reaksiyonu ve restriksiyon parça uzunluk polimorfizmi yöntemiyle belirlenmiştir. Sitalopram ve major metaboliti desmetilsitalopramın plazma konsantrasyonları da yüksek performanslı sıvı kromatografisi ile ölçülmüştür.CYP2C19*2 alleli açısından hastalar arasında (varyant ve yabanıl tip) sitalopramın plazma konsantrasyonunda istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate citalopram in point of pharmacogenetic and pharmacokinetic in patients with major depression. For this reason, polymorphisms in genes affecting (CYP2C19*2, CYP2C19*17, CYP3A4*1B) pharmacokinetic and pharmacodinamic (SERT L/S, BDNF Val66Met) of citalopram have been investigated. The polymorphisms in those genes were determined by using polimerase chain reaction and restriction fragment length polymorphism. Plasma concentrations of citalopram and its major metabolite desmethycitalopram were measured by using high performance liquid chromatography.Interindividual variations in plasma concentrations of citalopram was not statistically difference in terms of CYP2C19*2 allel (p>0,05).