Köpeklerde dirsek displazisinin uluslararası dirsek çalışma grubu (IEWG) skorlama sistemi ile değerlendirilmesi
Scoring canine elbow dysplasia by ınternational elbow working group (IEWG) scoring system
- Tez No: 303175
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BİLGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'ne ön ekstremite topallık şikayeti ile getirilen 20 adet değişik ırk, yaş ve cinsiyetteki köpekler üzerinde yapıldı. Getirilen köpeklerin klinik ve radyolojik muayeneleri yapıldı. Bu değerlendirme sonrasında dirsek ekleminden kaynaklanan rahatsızlığı olan köpekler çalışmaya dahil edildi. Bu çalışmada ki 20 adet köpeğin % 60' ını Alman Çoban, % 15' ini Rottweiller, % 15' ini Türk Çoban, %10' unu ise Golden Retriever ırkı köpekler oluşturdu. Olguların topallık değerlendirmeleri Bilgili-Ulusan Topallık Değerlendirme Skalası'na göre yapıldı. Olguların radyografileri 4 ayrı pozisyonda çekildi. Bu pozisyonlar Medio-Lateral (M/L) 45 derece fleksiyonda ve M/L 120 derece fleksiyonda, Anterio-Posterior (A/P) ve Anterio-Posterior Medial-Oblik (A/P-M/O) şeklinde oldu. Alınan tüm radyografiler, International Elbow Working Group (IEWG) Dirsek Displazisi Değerlendirme Skalası kullanılarak, iki ayrı veteriner hekim tarafından skorlanarak değerlendirildi. Sonuç olarak; çalışmaya dahil edilen 20 olgunun %75' inde Dirsek Displazisi saptanmıştır. IEWG skorlama sistemi kullanılarak yapılan skorlamada % 25' i 0 derece sağlıklı dirsek eklemi, % 5' i 1. derece dirsek displazili, % 5' i 2. derece dirsek displazili, geri kalan % 65' i ise 3. derece dirsek displazisine sahiptir.. Çalışmayı meydana getiren 20 dirsek ekleminin % 40' ında FCMP, % 15' inde UAP, % 5' inde OCD ve % 10' unda EI görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the reason ratio of forlimb lameness caused by Canine Elbow Dysplasia (CED) and to score CED by using International Elbow Working Group (IEWG) scoring system. This study was carried out on 20 dogs (%60 German Sheperd, % 15 Rottweilers, % 15 Turkish Sheperds and % 10 Golden Retrievers) with forlimb lameness caused by cubital joint problems. Bilgili ? Ulusan Pain Evaluation Scale is used to evaluate the pain and the lameness. The radiographs of elbow joints of cases were taken in four special positions which are necessary for IEWG scoring system. The positions necessary for IEWG scoring system are Medio-Lateral (M/L) 45 degree in flexion, M/L 120 degree in flexion, Anterio-Posterior (A/P) and Anterio-Posterior Medial-Oblique (A/P-M/O). All the radiographs were evaluated by two veterinarians. IEWG scoring system was used to evaluate CED. In conclusion we determined % 75 of all cases reason of lameness is CED. And % 25 of all cases are 0 degree, % 5 is 1. degree, % 5 is 2. degree, % 65 is 3. degree dysplasic according to IEWG scoring system. We observed % 15 Ununited Anconeal Process (UAP), % 10 Elbow Incoungrity (EI), % 40 Fracture of Medial Coronoid Process (FCMP) and % 5 Osteochondrosis (OC-OCD) of all cases.