Sagittal split osteotomilerinde değişik çaplarda vidalarla yapılan farklı fiksasyon şekillerinin çiğneme sırasında kemik ve metal yüzeylerdeki biyomekanik streslere olan etkilerinin sonlu elemanlar analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of biomechanical stresses with finite element analysis on bone and hardware while biting,after sagittal splitting osteotomies which made with different diameter screws and fixation formations
- Tez No: 303192
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİMİ DEMİRALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Sagittal Split Ramus Osteotomisi (SSRO) yüz bölgesindeki birçok konjenital ya da kazanılmış deformitenin düzeltilmesinde kullanılmaktadır. SSRO uygulanmasının ardından fiksasyon ve stabilizasyon sağlamak amacıyla tel osteosentezi, metal plak ve vidalara gibi birçok teknik geliştirilmiş ve uygulanmıştır.Bu araştırmada, uygulanan farklı çaplardaki bikortikal vidaların yerleştirilme şekillerinin, kuvvetlerin oluşturdukları stresler üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışmalarda bu amaçla kullanılan yöntemlerin başında iki nokta biyomekanik test modelleri ve sonlu elemanlar analizi (SEA) yöntemi gelmektedir. Bizim çalışmamızda da Sagital Split Ramus Osteotomisi uygulamalarında, 7 mm ileriye ve geriye konumlandırma yapılıp fikse edilen modellerde farklı çaplardaki bikortikal vidaların, 1. premolar, 2. Premolar, 1. Molar, 2. Molar bölgesinden uygulanan 200 N çiğneme kuvveti altında ve farklı uygulanış yerleri arasında kemiğe iletilen ve vidalar üzerine etki eden kuvvetler açısından oluşacak farkın gözlemlenmesi amacıyla üç boyutlu sonlu elemanlar stres analizi yöntemi ile statik lineer analiz yöntemleri kullanılmıştır.Sonuç olarak çalışmamızda mandibulalarda SSRO fixasyonunda uygulanan 1.5 ve 2 mm lik vidaların istatistiksel olarak farkı olmadığı görülmüştür. Ayrıca vadaların yerleştirilmesinde ?ters L? uygulamanın diğerlerine göre daha başarılı olduğu bunu birbirine göre yakın değerler veren ?L? ve ?düz? formasyonunun takip ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Sagittal Split Ramus Osteotomy (SSRO) used in the correction of many congenital and acquired deformities of face region. Sagittal Split Ramus Osteotomy (SSRO) following the administration of wire osteosynthesis in order to ensure fixation and stabilization, such as metal plates and screws in many techniques developed and implemented.In this study, the placement of the different diameters bicortical screws examined the effect of forces on the stresses they create.The methods used for this purpose at these studies are two-point biomechanical test models and finite element analysis (SEA). Sagittal Split Ramus Osteotomy applications in our study, whether fixed to 7 mm forward and backward positioning of the models studied. Bicortical screws of different diameters, and implementation areas under 200 N chewing force applied to 1 premolar, 2 Premolar, 1 Molar, 2 molar region and than observed differences occur in terms of the forces acting on the screws. For this purpose, three-dimensional finite element stress analysis method was used with the static linear analysis methods.In conclusion, There was no statistically differences between 1.5 and 2 mm screws which we applied mandibles at SSRO.In addition, the placement of screws“reverse L”of the application to be more successful than others, so that values are close to each other“L”and“flat”formation was followed.