Sagital split ramus osteotomisinde osteotom çekiç yöntemi ile manyetik çekiç yönteminin karşılaştırılması
An in vitro comparison of magnetic mallet and a conventional chisel and hammer technique for bilateral sagittal split ramus osteotomy
  1. Tez No: 932472
  2. Yazar: RIDVAN ÇAĞRI GENÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SİNA UÇKAN, YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH ÖZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, manyeto-dinamik osteotomilerin ortognatik cerrahi için geleneksel yöntem kadar güvenilir olup olmadığını belirlemek için konvansiyonel osteotom ve çekiç tekniği (KOÇ) ve manyetik çekiç cihazı için yeni üretilmiş özel bir osteotom ucu ile manyetik çekiç tekniği (MÇ) karşılaştırıldı. Manyetik çekiç cihazı ile uyumlu özel bir osteotom ucu üretildi. Osteotomi prosedürleri için 32 adet taze bir yaşında koyun hemi-mandibulası seçildi. Sagittal split ramus osteotomileri yapıldı ve lingual fraktür paterni (LFP), bazis frraktür paterni (BFP), sagittal split osteotomisinin süresi ve alveolar inferior sinir yaralanması makroskopik olarak incelendi. Tanımlanan kırık şemasından altı lingual split paterni gözlendi. LFP ve BFP değerlendirmesinden sonra, istenmeyen kırık sayıları MÇ için 3 ve KOÇ için 4 olarak izlenmiştir. Her iki grup için makroskopik sinir hasarı değerlendirmesi sonucunda MÇ için 2 ve KOÇ için 1 sinir hasarı gözlendi. Ortalama osteotomi süreleri her iki grupta da benzer olmakla birlikte, MÇ örnekleri arasındaki sürelerin kümelenme aralığı birbirine daha yakın olarak gözlemlendi. Değerlendirme kriterlerinin sonuçları arasında istatistiksel farklılık gözlenmedi. Bilateral sagittal split ramus osteotomisinde MÇ, lingual ve bazis fraktür paternleri, işlem süresi ve sinir makroskobik hasarı bulgularına dayanarak KOÇ'a güvenilir bir alternatif olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the conventional osteotome and hammer technique and the magnetic mallet osteotome technique with a newly manufactured custom osteotome tip for the Magnetic Mallet device were compared to determine whether magneto-dynamic osteotomies are as reliable for orthognathic surgery as the conventional method. A custom osteotome tip that is compatible with magnetic mallet device was manufactured. Thirty-two fresh one-year-old sheep hemi-mandibles were chosen for osteotomy procedures. Sagittal split ramus osteotomies were performed and lingual fracture pattern, basis split pattern, duration of sagittal split osteotomy and alveolar inferior nerve injury were investigated macroscopically. Six of the defined fracture schemes were observed out of the 27 lingual split patterns. After lingual and basis fracture pattern evaluation, the unfavorable fracture counts for magnetic mallet technique and conventional osteotome and hammer technique were 3 and 4, respectively. The macroscopic nerve damage assessment for both groups was 2 for magnetic mallet technique and 1 for conventional osteotome and hammer technique. Although the average durations were similar in both groups, the difference between magnetic mallet technique samples were closer. None of the evaluated parameters showed significant difference. Magnetic Mallet Technique was evaluated as a reliable alternative to Conventional Osteotome and Hammer technique in bilateral sagittal split ramus osteotomy based on the similar findings of lingual and basis split patterns, duration of the procedure and nerve damage.