Kemoterapi alan hastalarda bulantı-kusmanın önlenmesinde akupressure'ın etkinliği
The efficiency of the acupressure in prevention of the chemotherapy ınduced nausea and vomiting
  1. Tez No: 303207
  2. Yazar: ASLI GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBEYAZ CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Deneysel nitelikte olan bu çalışma, kemoterapiye bağlı bulantı ve kusmanın önlenmesinde akupresörün etkinliğini değerlendirmek amacıyla planlanmıştır. Ekim 2010-Ocak 2011 tarihleri arasında İ.Ü. Onkoloji Enstitüsü'nde 120 hastasının katılımıyla gerçekleştirilen bu çalışmaya akciğer, meme ya da jinekolojik kanser tanısı ile doksorubisin ya da sispaltin bazlı tedavi uygulanan hastalar alınmıştır. Çalışmaya katılmayı kabul eden 67 hasta önceden hazırlanan randomizasyon listesi doğrultusunda deney, 53 hasta kontrol grubuna alınarak akupresör bant uygulamasının etkinliği ve kullanımı hakkında bilgilendirilmiştir. Tüm hastalara standart antiemetik tedavi uygulanmıştır. Deney grubuna gerçek, kontrol grubuna plasebo bant verilerek hastalardan beş gün boyunca bandı gün içinde sürekli takması, gece çıkartması istenmiştir. Çalışma verileri; Hasta Tanım Formu, Rhodes Bulantı-Kusma ve Öğürme İndeksi ve FACT-G ölçeği kullanılarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This experimental study was planned to assess the effect of accupressure on chemotherapy related nausea and vomiting with the participation of 120 cancer patients treated at Istanbul University Faculty of Medicine Oncology Institute between October 2010 and January 2011. The patients, diagnosed with breast, gynecological or lung cancer were treated by doxorubicin-based or cisplatin-based treatment included to study. Taking the consent of the patients, patients were divided into experimental (67) and control groups (53) in line with the randomization list prepared before. The patients were informed about the usage and efficiency of the acupressure wristband. All patients were applied a standard antiemetic treatment. Experimental group was given real wristbands, while control group was given placebo wristbands. All patients were asked to use the wristband during daytime and take it off at nights. Research data was collected with Patient Description Form, Rhodes Index of Nausea, Vomiting and Retching (INVR), FACT-G Scale.