Yasama faaliyetleri yönünden uluslararası çalışma örgütü-Türkiye ilişkileri
  1. Tez No: 30322
  2. Yazar: NACİ GÜNDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Barış, savaşı yok etmenin ötesinde anlamlar da taşır. Gerçek ve sürekli bir barış, ülkeler güçlü ekonomilere, elverişli çalışma koşullarına, yeterli istihdam olanaklarına sahiplerse hüküm sürecektir. Bütün bu faktörlerin bir sonucu olarak, eğer ülkeler belli bir refah düzeyine erişebilmişlerse dünyada barış çok daha uzun süre varolacaktır. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), yetmiş yılı aşkın bir süredir, bu amaçları gerçekleştirmeye çalışmakta ve sosyal adaleti dünyanın her yerinde elverişli düzeylere getirmek için çaba harcamaktadır. Bu çalışmanın amacı, böyle önemli bir misyonu olan ILO ile Türkiye arasındaki ilişkileri, başlangıcından günümüze kadar olan sürede, incelemek ve Türkiye'nin ILO ile ilişkilerinde izlediği politikaları, eleştirel bir yaklaşımla, ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Peace has meanings other than putting an end to a war. A real and lasting peace will prevail if countries have sound economics, convenient working conditions, sufficient employment opportunities. As a result of all of these factors, if the countries could have reached to an adequate level of social welfare, the peace will prevail much more longer than ever on the earth. International Labor Organisation (ILO) has been trying to realize these goals and has been putting effort to level social justice up among the countries for more seventy years. The purpose of this study is to scrutinize the relationship between ILO, which has such an important mission, and Turkey from the beginning to today and to exhibit the policies followed by Turkey in the relations with ILO with a critical approach.