Tigesiklinin tek başına ve kolistin sülfat, sulbaktam ve levofloksasin ile kombinasyon halinde acinetobacter baumannii suşları üzerine antibiyotik sonrası etkisinin araştırılması
Postantibiotic effects of tigecycline alone and combination with colistin sulphate, sulbactam and levofloxacin against acinetobacter baumannii
  1. Tez No: 303223
  2. Yazar: ŞENTÜRK AYLİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA ÖZBEK ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Pharmacy and Pharmacology, Microbiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışmamızda kolistin, sulbaktam ve levofloksasin, tek başına ve tigesiklin ile kombinasyon halinde, klinik örneklerden izole edilmiş beş A. baumannii ve bir kontrol suşuna karşı oluşturdukları antibiyotik sonrası etki (ASE) süresi araştırılmıştır. Bir farmakodinamik parametre olan ASE'nin önemi; uzun ASE gösteren antibiyotik veya antibiyotik kombinasyonlarının, etkilerini kaybetmeden daha uzun doz aralıkları ile kullanılmasına ve buna bağlı olarak hastanın antibiyotiğin olası yan etkilerine daha düşük oranda maruz kalmasına olanak sağlamasıdır. Bu amaçla, logaritmik üreme fazındaki bakteri ile 1 saat temasta bırakılan antibiyotiğin santrifüjle yıkanarak ortamdan uzaklaştırıldığı, canlı bakteri sayımına dayanan yöntemle ASE süreleri belirlenmiştir. Tigesiklinin MİK değerine eşit ve 4 katı konsantrasyonları ile elde edilen ortalama ASE değerleri sırasıyla 0,18±0,3 ve 1,23±0,1 saat, kolistin için bu değerler sırasıyla 2,06±0,4 ve 7,49±1,1 saat, sulbaktam için bu değerler sırasıyla (-0,12)±0.1 ve (-0,11)±0.2 saat, levofloksasin için bu değerler sırasıyla 0,38±0,1 ve 1,46±0,2 saat olarak saptanmıştır. Antibiyotiklerin MİK değerlerinin 4 katı konsantrasyonları kombinasyon halinde kullanıldığında ise ortalama ASE sürelerinin tigesiklin levofloksasin kombinasyonunda 1,50±0.1 saate ve tigesiklin kolistin kombinasyonunda ise 7,64±1,0 saate kadar uzayabildiği gözlenmiştir.Sonuç olarak, çalışmamızda elde edilen bulgular bu antibiyotiklerin tek başlarına ve kombinasyon halinde kullanıldığı tedavilerde optimal doz aralıklarının tayin edilmesinde önemli veriler içermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, colistin, sulbactam and levofloxacin, alone and in combination with tigecycline, were investigated for their postantibiotic effect (PAE) on five clinical isolated A. baumannii strains and one control strain. As a pharmacodynamic parameter the importance of postantibiotic effect (PAE) is that antibiotics or antibiotic combinations those inducing a long PAE may be administered with longer dosing intervals without loss of efficacy, thus letting the patients suffer the possible side effects of the antibiotics less. With this purpose, PAE values were determined using viable counting method, where bacteria in the logarithmic phase of growth were exposed for 1 hour to the antibiotic were removed by centrifugation and repeated washing. While the mean values of PAEs for tigecycline at a concentration equal to and 4 times of MIC values were found 0.18±0.3 and 1.23±0.1 h, respectively, the values for colistin were determined as 2,06±0,4 and 7,49±1,1 h, respectively, the values for sulbactam were determined as (-0,12)±0.1 and (-0,11)±0.2 h, respectively, the values for levofloxacin were determined as 0,38±0,1 and 1,46±0,2 h, respectively. When the antibiotics were used in combination at a concentration of 4 times of the MIC values the PAEs were prolonged to mean value of tigecycline levofloxacin combination to 1,50±0.1 h and tigecycline colistin combination to 7,64±1,0 h.Consequently, the findings of our study have important informations for the optimal timing of the doses during therapy with these antibiotics alone or in combination.