Acınetobacter ile ilişkili kateter enfeksiyonlarında antibiyotik kilit tedavi modelinin değerlendirilmesi ve biyofilm ilişkili genlerin araştırılması
Acinetobacter infections associated with antibiotic catheter lock therapy model and the evaluation of biofilm-associated genes of investigation
  1. Tez No: 388590
  2. Yazar: SİNEM SOLMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM YALINAY ÇIRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Acinetobacter baumannii, hastane salgınlarına yol açan önemli bir nozokomiyal patojendir. Bu patojenlerin biyofilm oluşturması önemli bir virülans faktörüdür. Bu çalışmada, A. baumannii izolatlarında biyofilm oluşumu ve şiddeti ile ilgili genlerinin varlığı ile kateter ilişkili enfeksiyona sebep olan izolatlara in vitro olarak uygulanan antibiyotik kilit tedavi modellerinde etkin antibiyotiğin dozunun ve süresinin bulunması hedeflenmiştir. Bakteriyel izolatlar, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Laboratuvarında 2012 - 2014 tarihleri arasında yatan hastaların kateter içi ve kateter dışı örneklerinden izole edildi. Mikrotitrasyon-plak yöntemi kullanılarak yapılan absorbans ölçümlerinde izolatların %16,6'sında zayıf biyofilm, %31,6'sında orta kuvvetli biyofilm, %51,6'sında kuvvetli biyofilm oluşumu saptandı. Biyofilm oluşumuna katkısı olduğu düşünülen bap, bfmR ve csuE genleri PZR yöntemi ile araştırıldı. Biyofilm oluşum şiddeti ile genler arasındaki ilişki incelendiğinde kuvvetli ve orta kuvvetli biyofilm yapan suşların 45 tanesinde (%90) bap geni varlığı, 48 tanesinde (%96) bfmR geni varlığı, 40 tanesinde (%80) csuE geni varlığı saptandı. Kateter ilişkili enfeksiyona neden olan iki izolatta uygulanan in vitro antibiyotik kilit tedavi modelinde kolistin ve tigesiklin tek başına ve bir izolatta da rifampisin ile kombine olarak kullanıldı. Çalışmadaki, tüm antibiyotik konsantrasyonlarında A. baumannii biyofilminin 3- 5. günde ortadan kaldırıldığı, uygulanan kombinasyonlarda (kolistin-tigesiklin, kolistin-rifampisin, tigesiklin-rifampisin) ise kataterlerin 1-3. günde steril oldukları gösterildi. Kombinasyonlar, A. baumannii kolonizasyonun giderilmesinde antibiyotiklerin tek başına kullanıldığı konsantrasyonlardan daha etkili olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Acinetobacter baumannii is a nosocomial pathogen which causes major hospital outbreaks. Biofilm production of these pathogens is an important virulence factor. This study aimed to determine the presence of genes related to biofilm formation and its severity in A. baumannii isolates and to investigate efficient antimicrobial agents, the optimal concentration and treatment duration for the antibiotic lock technique in catheter-related infections. Bacterial strains were isolated from the catheter-related and catheter-non releated samples of the patients that were submitted to the Clinical Microbiology Laboratory of Gazi University Medical Faculty Hospital between 2012 and 2014. According to the absorbance measurements related to microtitration plate technique, 16,6% strains were weak, 31,6% were moderate and 51,6% were strong in terms of biofilm production. bap, bfmR and csuE genes that contribute to biofilm formation were analyzed by PCR method. When the relationship between the biofilm formation severity and genes were examined, strong and moderate biofilm forming strains of the 45 (90%) out of 60 isolates were found to have bap gene, 48 of them (96%) were bfmR gene, 40 of them (80%) were csuE gene. Colistin and tigecycline and combination of these antibiotics with ripampin were used in vitro antibiotic lock therapy model that applied to strains causing catheter-related infection in two isolates. In this study, all of the antibiotic treatments effectively removed A. baumannii biofilm within 3-5 days, though combinations (colistin-rifampin, colistin-tigecycline, tigecycline-rifampin) eradicated the biofilm 1-3 days. The combinations were significantly more effective in eliminating A. baumannii colonization in biofilms than each of the single antibiotics.