Ebelik ve hemşirelik öğrencilerinin iletişim becerileri ve yaşam yönelimlerinin stresle baş etme tutumları üzerine etkisi
Midwifery and nursing students? communication skills and life orientation on the effects of attitude of coping with stress
- Tez No: 303226
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Araştırma hemşirelik ve ebelik öğrencilerinin iletişim becerileri ve yaşam yöneliminin stresle baş etme tutumları üzerine etkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı kesitsel tipte bir çalışmadır.Araştırmanın evrenini, İstanbul ilindeki üniversitelerin 2009-2010 eğitim-öğretim yılı ebelik ve hemşirelik bölümlerinde öğrenim gören 2572 öğrenci, örneklemini ise araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden, bilgilendirilmiş izin alınan 1419 öğrenci oluşturdu. Verilerin toplanmasında, Öğrenci Kişisel Bilgi Formu, İletişim Becerileri Ölçeği, Yaşam Yönelim Testi ve Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği kullanıldı.Verilerin analizi, frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve tukey ileri analiz testi ile yapıldı.Elde edilen veriler sonucunda, öğrencilerin yaş ortalamasının 21,01±1,90 olduğu, %92,4'ünün bayan, %74,6'sının hemşirelik bölümünde eğitim gördüğü saptandı.
Özet (Çeviri)
This descriptive-cross sectional study was performed to examine the nursing and midwifery students? communication skills and life orientation on the effects of attitude of coping with stress.The study population included 2572 students who were studying in departments of nursing and midfiwery in Istanbul in the academic year of 2009-2010. The sampling included 1419 students who accepted to answer the questions and whom informed consent was obtained. The questionnaire, Communication Skills Test, Life Orientation Test and Coping With Stress Strategies Test were used for the collection of the data.The data were evaluated in computer program by using statistical tests such as frequency, percentage, arithmetic mean, standard deviation, t-test, one way analysis of variance (ANOVA), and tukey further analysis test.At the end of the study, it was determined that the mean age of the students was 21,01±1,90 years, %92,4 of them were women, %74,6 of them were nursing students. A positive correlation was found between students? optimistic life orientation and the way of self-confidence (r=0,34), the way of optimism (r=0,42) and the way of seeking a social support (r=0,17). A negative correlation was found between students? optimistic life orientation and the way of feeling hopeless/ self-incriminating (r=-0,28), and the way of yielding to stress (r=-0,15). A positive correlation was found between students? communication skills and the way of self-confidence (r=0,46), the way of optimism (r=0,37), and the way of seeking a social support (r=0,29). A negative correlation was found between students? communication skills and the way of feeling hopeless/ self-incriminating (r=-0,29) and the way of yielding to stress (r=-0,36).