Hemşirelik ve ebelik öğrencilerinin benlik saygısı ve atılganlık düzeyleri
Self-esteem and assertiveness levels of nursing and midwifery students
- Tez No: 203321
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRSEL ÖZTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Hemşirelik ve ebelik eğitimi zor ve stresli bir süreçtir. Bu süreç içerisinde hemşirelerin ve ebelerin öz güveninin yüksek olması, kendilerini ifade edebilmesi, etkili iletişim kurabilmeleri, kararlarını savunabilmeleri istenir. Ancak eğitimlerinin benlik saygılarını düşürüp, onları atılgan olmayan davranışlara yönlendirdiği savunulmaktadır.Hemşirelik ve ebelik öğrencilerinin benlik saygısı ve atılganlık düzeylerini tespit etmek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılan çalışmamızın evrenini Çukurova Üniversitesi Adana Sağlık Yüksekokulu öğrencilerinin tümü oluşturmuştur. Veriler öğrencilerin sosyo-demografik özelliklerini belirleyen anket formu, Stanley Coopersmith Benlik Saygısı Ölçeği (BSÖ) ve Rathus Atılganlık Envanteri (RAE) uygulanarak toplanmıştır.Öğrencilerin %51,1'i hemşirelik bölümü, %48,9'u ebelik bölümü öğrencisidir. Öğrencilerin %66,9'unun düz veya meslek lisesinden mezun olduğu, %51,6'sının 4 kardeş ve üzerinde, %31,3'ünün ailenin 1. çocuğu, %92,4'ünün anne ve babasının sağ, babalarının %42,1'inin emekli, annelerinin %97,1'inin çalışmadığı, babalarının %47,4'ünün ve annelerinin %52,0'ının ilkokul mezunu olduğu, %93,2'inin çekirdek ailesi olduğu, %46,9'unun hayatlarının büyük bölümünü büyükşehirde geçirdiği, %43,7'sinin yurtta kaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nursing and midwifery education is a hard and stressful process. In this process, nursing and midwifery students are expected to have a high self-confidence, to express themselves, to communicate effectively, and to be able to defend his/her herself. However, it has been claimed their education decreases students? self-respect, and canalize them to the behaviors that are not in assertive manner.The universe of our descriptive study was conducted to determine self-esteem and assertiveness levels of nursing and midwifery students, consists of the students of Cukurova University Adana Health College. The data is collected by questionnaire for socio-demographic characteristics, Stanley Coopersmith Self-Respect Scale (SCS) and Rathus Assertiveness Schedule (RAS).%51,1 of the students were nursing, and %48,9 of them were midwifery department students. %66 of the students graduated from high school or vocational schools, %51,6 of them had 4 and more brothers or sisters, %31,3 of them were the first child in the family, %92,4 of their parents were alive, %42,1 of their fathers were retired and %97,1 of their mothers were housewives, %47,4 of their fathers and %52,0 of their mothers graduates of primary schools, %93,2 of the students had nuclear families, %46,9 of them grew up in cities, and %43.7 of them stayed in dormitories. It has been found that the mean of the students? SCS scores were 71,94±15,86, and the mean of RAS scores were 21,50±21,27. Also, there was significant relationship positively between SCS and RAS scores.