Yeme farklı düzeylerde katılan kekik yağının kuzularda performans, bazı kan ve rumen parametreleri ile karkas özelliklerine etkisi
Effect of essential oregano oil on performance, some blood and rumen parameters and carcass characteristics in lambs
- Tez No: 303227
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE KOCABAĞLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, kuzularda, rasyona farklı düzeylerde katılan kekik (Origanum vulgare) yağının, besi performansı, bazı kan parametreleri ve organ ağırlıkları ile bazı rumen parametreleri üzerine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla, 36 baş sütten kesilmiş erkek Kıvırcık ırkı kuzu deneme materyali olarak kullanılmıştır. Kuzular, biri kontrol ikisi deneme grubu olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Deneme gruplarından birinin kuzu büyütme yemine 250 ppm, diğerine ise 500 ppm kekik yağı eklenmiştir. Deneme, ilk haftası adaptasyon dönemi olmak üzere, toplam 9 hafta sürdürülmüş; deneme süresince büyütme yemi, kuru yonca ve su ad libitum olarak verilmiştir. Denemenin 0., 2., 4., 6. ve 8. haftalarının sonunda kuzular tartılmışlar, 0., 28. ve 56. günlerde sabah yemlemesinden önce kan örnekleri alınmıştır. Kan alımından sonra, her gruptan 9 adet kuzudan, yemlemeden önce ve yemlemeden sonraki 3. ve 6. saatlerde, rumen sıvısı örnekleri alınmıştır. Deneme sonunda, kuzuların tamamı kesilmiş, sıcak, soğuk karkas ağırlıkları, karkas randımanları ve karaciğer, boş mide, boş bağırsak ağırlıkları belirlenmiştir. Alınan kan örneklerinden serumda ticari kitler yardımıyla, total kolesterol, trigliserit, HDL ve LDL analizleri yapılmıştır. Rumen sıvılarında ise, pH, total uçucu yağ asitleri, asetik asit, propiyonik asit, bütirik asit ve amonyak azotu düzeyleri belirlenmiştir. Deneme sonunda, besi performansı, organ ağırlıkları ve serum parametreleri açısından gruplar arasında istatistik önemde bir farklılık bulunmamıştır. Rumen parametrelerinden, bazılarında ve dönemsel olarak gruplar arasında istatistiksel önemde farklıkların olduğu ve ölçüm zamanının da bu parametrelerin üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Bunun yanında, başlangıç dönemi dışındaki diğer dönemlerde, kekik yağı dozunun artışıyla orantılı olarak deneme gruplarının toplam uçucu yağ asitleri konsantrasyonlarının kontrole göre her zaman için sayısal bir artış içinde olması, kekik yağının sindirim üzerinde olumlu bir etki meydana getirdiğini düşündürmektedir. Bu çalışmada, sütten yeni kesilmiş kuzularda rasyona kekik yağı katılmasının, besi performansı, organ ağırlıkları ve kan parametreleri üzerinde önemli bir farklılık yaratmadığı sonucuna varılmıştır. Kekik yağının kuzu besisi üzerindeki etkilerinin anlaşılabilmesi için, farklı dozlarda ve tüm besi dönemini kapsayacak benzer çalışmaların yapılmasının faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of different levels of oregano essential oil, on performance, some blood parameters, organ weights and some rumen parameters in lambs. Thirty-six weaned male Kivircik lambs were used as trial material. Lambs were divided into three groups; one control and two treatment groups. For the two treatment groups, Oregano essential oil was added into grower feed at the dose of 250 ppm and 500 ppm respectively. The first week was accepted as adaptation period and the experiment lasted for 9 weeks. During the trial, grower feed, alfalfa hay and water were given ad libitum. In the beginning of the experiment and at the end of the second, fourth, sixth and eighth weeks, the lambs were weighed. Blood samples were collected before the morning feeding on the first, 28th and 56th days of the experiment. After the collection of the blood samples, rumen fluid samples were collected from 9 lambs of each group, before the morning feeding and 3 and 6 hours after feeding. All lambs were slaughtered, hot and cold carcass weights, carcass yields and the weights of liver, empty stomach and empty intestine were determined at the end of the experiment. Serum concentrations of total cholesterol, triglyceride, HDL and LDL were measured using commercial kits. From the ruminal fluid, pH, total volatile fatty acids, acetic acid, propionic acid, butyric acid and ammonia-nitrogen concentrations were determined. Performance, organ weights and serum parameters were not statistically different between groups. In some of the rumen parameters, periodically the results were statistically different between groups and it was established that the time of measurement had an important role on the results of the rumen parameters. Furthermore, the quantitative increase of the total volatile fatty acid concentrations in the treatment groups according to the control, were directly proportional with the increase of the oregano doses, in the periods except at the beginning. This situation makes us think that the oregano essential oil could have positive effects on digestion. In conclusion, addition of the oregano essential oil had no significant difference on performance, organ weights and blood parameters of weaned lambs this study. To understand the effect of oregano essential oil on the nutrition performance of lambs, other trails with different doses and trails which will be carried out for the full lamb raising period would be helpful.