Yeme katılan esansiyel kekik yağının broylerlerde performans, bazı kan parametreleri ve sindirim enzimleri üzerine etkisi
Effects of oregano essential oil on growth performance, some blood parameters and digestive enzymes in broiler chickens
- Tez No: 452761
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE KOCABAĞLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, broylerlerde, rasyona katılan farklı düzeylerdeki esansiyel kekik (Oreganum vulgare) yağının performans, bazı kan parametreleri ve organ ağırlıkları ile sindirim enzimleri üzerine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla 450 adet, Ross 308 erkek broyler civciv deneme materyali olarak kullanılmıştır. Biri kontrol, ikisi deneme olmak üzere oluşturulan gruplar, her birinde 15 civcivin bulunduğu 10 tekrar grubuna ayrılmıştr. Kontrol grubundaki civcivlere başlangıç (0-21 gün) ve büyütme (21-42 gün) dönemlerinde mısır- soya ağırlıklı temel rasyon yedirilmiş; deneme gruplarında ise temel rasyona birinci deneme grubunda 150 ppm esansiyel kekik yağı, ikinci deneme grubunda 300 ppm esansiyel kekik yağı ilave edilmiştir. Deneme 42 gün sürdürülmüş; deneme süresince yem ve su ad libitum olarak verilmiştir. Broylerler, her hafta tartılmışlar, deneme süresince haftalık yem tüketimleri belirlenmiş ve yemden yaralanma oranları hesaplanmıştır. Deneme sonunda, tekrar gruplarından 2'şer adet olmak üzere her gruptan 20 hayvan rastgele seçilerek kesilmiş; sıcak karkas ağırlıkları ve karkas randımanları ile karaciğer, pankreas, dalak, bağırsak ve abdominal yağ ağırlıkları belirlenmiştir. Aynı hayvanların duodenum ve jejenumlarından alınan bağırsak içerikleri ve pankreas örneklerinde alfa amilaz, tripsin, kimotripsin ve lipaz ölçümleri yapılmıştır. Denemenin 21. ve 42. günlerinde ise v. subcutanea ulnaris'ten alınan kan örneklerinden plazma total kolesterol, plazma HDL kolesterol ve plazma trigliserit analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present experiment was conducted to describe the effects of dietary supplementation of oregano essential oil at different levels, on performance, some blood parameters, organ weights and digestive enzyme activities in broilers. A total of 450 Ross 308 male chicks were used in the experiment. There were 3 dietary treatments, each consisting of ten replicates. A replicate was a cage with 15 birds so that each treatment had 150 animals. The control group was fed maise-soybean based diet while the other groups were fed diets supplemented with oregano essential oil at 150 and 300 ppm levels. The experiment was lasted for 42 days. Feed and water were provided for ad libitum consumption. Body weights of broilers in each pen were measured individually every week. On the same days, feed intake was recorded and feed conversion ratio was calculated on a pen basis. At 21 and 42 d of age, blood samples were collected from v. subcutanea ulnaris into tubes. At the end of the experiment, 2 birds from each pen (20 birds per treatment) were humanely killed by cervical dislocation. Carcass weights, carcass yield and the weights of liver, spleen, pancreas and intestine were recorded. Individual intestinal content from duodenum plus jejunum and pancreas tissue were used for measuring digestive enzymes such as alpha amylase, lipase, trypsin and chymotrypsin. Plasma concentrations of total and HDL cholesterol and triglycerides were measured spectrophotometrically by using commercial kids.