Tip 2 diyabet hastalığında ABCG5 ve ABCG8 gen polimorfizmlerinin incelenmesi
Investigation of ABCG5 and ABCG8 gene polymorphisms in type 2 diabetes mellitus
- Tez No: 303235
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. ARZU ERGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Diabetes mellitus, insülinin vücudun ihtiyacını karşılayacak kadar üretilmemesine ya da üretilen insülinin yeterince etki gösterememesine bağlı olarak ortaya çıkan metabolik bir hastalıktır. Hastalığın fizyopatolojisine dislipidemi de eşlik. ABC transporter ailesi üyelerinden olan ABCG5 ve ABCG8 membran proteinleri kolesterolün de dahil olduğu sterollerin barsak ve safradan taşınımında görev alırlar. Bu çalışmada, PZR-RFLP teknikleri kullanılarak 80 tip 2 diyabetik hasta ve 73 sağlıklı kontrolde ABCG5 (Gln604Glu) ve ABCG8 (Tyr54Cys) gen polimorfizmlerinin diyabet hastalığı ve lipid düzeyleri arasındaki ilişkisi incelenmiş, bu polimorfizmlere ait genotip ve allel frekansları saptanmıştır. ABCG8 Tyr54Cys doğal tip AA genotipi taşıma oranı hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulunurken (p:0,001), AG genotipi ve G alleli taşıma oranları kontrol grubunda anlamlı bir şekilde yüksek (p:0,001) olarak saptanmıştır. ABCG5 Gln604Glu polimorfizmi açısından çalışma gruplarımızı karşılaştırdığımızda ise mutant GG genotipi (p:0,031) ve C alleli (p:0,031) taşıma oranları hastalarda kontrol grubuna göre anlamlı yüksek olarak gözlemlenmiş (p:0,031), CC genotipi (p:0,003) ve G alleli (p:0,003) taşıma oranları ise kontrol grubunda hastalara göre anlamlı yüksek bulunmuştur. Çalışma gruplarında her iki polimorfizmin lipid düzeyleri üzerinde bir etkisi ise saptanmamıştır. Çalışmamız Türk toplumunda diyabetik hastalarda ABCG5 Gln604Glu ve ABCG8 Tyr54Cys gen polimorfizmleri ile ilgili ilk verileri sunmuş olup, bu verilerin daha sonra yapılacak olan çalışmalara öncülük edeceğine inanmaktayız.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus is a metabolic disease which is mostly originated from the lack of insulin production in the body, its inadequate production that can not fulfil the whole need of the body or the inefficiency of the produced insulin. Dislipidemia can also accompany to the physiopathology of this disease. ABCG5 and ABCG8 membrane proteins are two important genes belonging to ABC transporter family take charge in sterol transportation from the bile and intestinal. In this study, the association between diabetes and lipid levels of ABCG5 (Gln604Glu) ve ABCG8 (Tyr54Cys) gene polymorphisms has been investigated and the frequencies of genotype and allel has been found using PCR-RFLP techniques in 80 type 2 diabetic patiens and 73 healthy controls. The probability of carrying ABCG8 Tyr54Cys wild type AA genotype is found to be significantly higher in diabetic patients compared to the controls (p:0,001). On the other side, the probability of having AG genotype and G allel are found to be higher in controls (p:0,001). Upon comparing the working groups regarding to ABCG5 Gln604Glu polymorphism, it is obvious to see that the rate of having mutant GG genotype (p:0,031) and C allel (p:0,031) are considerably higher in diabetic patients compared to controls (p:0,031), rates of having CC genotype (p:0,003) and G allel (p:0,003) are higher controls than patients. In working groups, it was not confirmed that there is an effect of both two polymorphisms over lipid levels. Our study reveals the first data about the ABCG5 Gln604Glu and ABCG8 Tyr54Cys gene polymorphisms in diabetic Turkish people and we believe that this study will play a pioneering role for the next studies.