İlaçların uygulanmasında alternatif yöntemler ve yeni üretim teknolojileri
Administration of drugs of alternative methods and new production technologies
- Tez No: 303241
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET OĞUL ARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Benzidamin, ağız ve boğazda görülen ağrı ve tahrişlere bağlı yanma, kızarıklık, şişlik hissi ve yutkunma güçlüğü gibi şikayetlerin giderilmesinde ve ağız içi hijyenin sağlanmasında kullanılan hidroklorür tuzu halinde bulunan tersiyer amin türevi nonsteroidal analjezik antiinflamatuvar (NSAİ) grubu bir ilaçtır. Benzidamin hidroklorürün ilaç piyasasında özellikle lokal olarak ağız tedavisinde kullanılan gargara, oral sprey ve pastil formlarının kullanımı oldukça yaygın olmakla birlikte henüz ticari bir medikal sakız formu bulunmamaktadır.Bu çalışmada, ağız hijyenin günlük yaşam döngüsü dâhilinde kolaylıkla sağlanması, ağız ve boğazda görülen ağrı ve tahrişe bağlı rahatsızlıklarda kullanım kolaylığı getirmek amacıyla her bir birim de 3mg benzidamin hidroklorür içerecek medikal sakız formu hazırlanmıştır. Medikal sakız üretimi son dönemde, özellikle üretim aşamalarındaki avantajları nedeniyle tercih edilen direkt basım-soğuk kompresyon yöntemi ile yapılmaktadır.Hazırlanan sakızlardan etkin maddenin salımının sağlanması için, sakız çiğneme aleti geliştirildi ve optimize edildi.Sonuç olarak benzidamin hidroklorürün medikal sakız formunundan salım oranlarının istenilen düzeyde olduğu ve bu formun diğer dozaj şekillerine alternatif olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Benzydamine, available as the hydrochloride, an tertiary amine derivative which is a nonsteroidal analgesic antiinflammatory drug (NSAI), is commolly used in the symptomatic treatment for pain and irritations of the mouth and throat which manifest burning, reddening, swelling sensation and difficulty in swallowing. İn the market, usage of mouthwash, oral sprey and lozenge form of benzydamine hydrochloride is very common which is especially used for local mouth treatment however there have not a commercially available medical chewing gum of benzydamine hydrochloride in the market yet.In this study, we have fabricated medicated chewing gums which containing 3 mg benzydamine hydrochloride per gum, to provide oral hygenia within daily life and ease of use the symptomatic treatment for pain and irritations of the mouth and throat. Recently production of medicated chewing gum made by direct compression method especially because of the advantages of production process steps.A chewing apparatus for procuring the release of active ingredient from the chewing gum was designed and optimized.In conclusion, the release rate of benzydamine hydrochloride medicated chewing gum meets our expectations so that dosage form could be an alternative to the other dosaje forms of benzydamine hydrochloride.